Przejdź do zawartości

2007-12-22: Samba otrzymała dostęp do specyfikacji za 10 tysięcy euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 grudnia 2007

Microsoft ma przekazać zespołowi Samby informacje na temat tego jak Windows komunikuje się z innymi aplikacjami i komputerami.

W 2004 Komisja Europejska uznała Microsoft za winnego nadużyć monopolowych w zakresie IT i zażądała udostępnienia potrzebnych informacji standaryzacyjnych. Microsoft sprzeciwił się tej decyzji ale we wrześniu 2007 Europejski Sąd Pierwszej Instancji (CFI) uznał, że Microsoft jest winny umyślnego przeszkadzania w uzyskaniu interoperacyjności i podtrzymał wcześniejszą decyzję w sprawie udostępnienia protokołu informacyjnego.

Zespół Samby zdecydował się wykorzystać decyzję Europejskiego sądownictwa. Za pośrednictwem Protocol Freedom Information Foundation (PFIF), zażądano standardu informacji sieciowych i po wpłaceniu jednorazowej opłaty w wysokości 10 tysięcy Euro, Samba otrzymała pełen dostęp do istotnych specyfikacji.

Georg Greve, dyrektor Free Software Foundation Europe skomentował to następująco:

Ta sprawa została zakończona i wygrano standaryzację. Europejski Sąd jasno dał do zrozumienia, że informacje potrzebne do interoperacyjności nie mogą być utrzymywane w tajemnicy, a porozumienie pokazało, że Microsoft nie widział innej drogi jak udostępnić te dane. Dzięki temu ustali się standard, który wszyscy teraz mogą przyjąć.

Komisja Europejska dotarła dalej aniżeli inne antymonopolowe organy na świecie, i była bardziej skuteczna. Zasłużyli na wdzięczność i wsparcie po przebyciu 80% tej drogi. Niezależnie od tego, niejeden mógł mieć nadzieję na odważne wspomnienie problemów spowodowanych przez patenty na oprogramowanie w ramach interoperacyjności i rywalizacji, adresując jasne wymagania dla właściwego urzędu politycznego jako odbiorcy tej sprawy.

Również nie powinniśmy zapominać, że to nie jest tylko jeden obszar w którym Microsoft przejawia to samo zachowanie. Istnieją skargi antymonopolowe od European Committee for Interoperable Systems (ECIS) i Opery na temat niewłaściwego zachowania w obszarach biurowych, Internetu i przeglądarek internetowych. Jeżeli identyczne metody są niewłaściwe w jednym obszarze, to powinny być niewłaściwe również w innym. Więc, jeżeli Komisja Europejska pragnie podążyć za korzystnym przykładem, to nie powinna mieć problemów z przeprowadzeniem dochodzenia w sprawie innych skarg.

Ogólnie rzecz biorąc podsumowanie jest pozytywne. Kiedy FSFE wsparła w 2001 roku Komisję Europejską w jej dochodzeniu antymonopolowym przeciwko Microsoftowi, naszym celem było udostępnienie tych informacji Wolnemu Oprogramowaniu. Pracując wspólnie od 2003 z zespołem Samby, daliśmy radę to uzyskać.

Do tej pory Microsoft bez konkretnego wskazywania mówił o naruszaniach jego patentów, teraz ma po oszacowaniu przekazać informacje, które patenty sa naruszane, co pozwoli na taką modyfikację kodu przez deweloperów samby, aby tych patentów nie naruszać.

Źródła[edytuj | edytuj kod]