2007-12-21: Otwarte formaty w Norwegii już w 2009 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 grudnia 2007
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Zgodnie z artykułem opublikowanym w norweskim serwisie digi.no, od 1 stycznia 2009 roku, na terenie Norwegii obligatoryjne będzie używanie otwartych formatów dokumentów.

Dla wszystkich nośników wymiany informacji pomiędzy władzą a użytkownikami zostały określone poniższe formaty:

  • HTML dla wszystkich informacji publicznych dostępnych przez sieć
  • PDF dla wszystkich dokumentów, gdzie konieczne jest zachowanie układu strony
  • ODF dla wszystkich dokumentów, w przypadku których odbiorca ma mieć możliwość edycji

Rząd, administracja rządowa i oddziały regionalne, mogą również publikować dane w innych formatach, ale poza tym zawsze muszą publikować w jednym z powyższych formatów. Dekret ma działanie wsteczne, co oznacza że do 2014 wszystkie poprzednio opublikowane dokumenty muszę być przekonwertowane i dostępne jako jeden z tych trzech formatów. Dekret nie narzuca formatu dla wewnętrznej dokumentacji.

"Wszyscy powinni mieć równy dostęp do dokumentów publicznych. Od 2009, każdy obywatel będzie w stanie wybrać sobie rodzaj oprogramowania, dzięki któremu uzyska dostęp do publicznych informacji. Decyzja rządu zwiększy również zakres rywalizacji pomiędzy dostarczycielami oprogramowania. W przyszłości, nie będzie zgody na fakt aby agencje rządowe przywiązywały użytkowników informacji publicznych do zamkniętych formatów" - Heidi Grande Røys, minister Technologii Informacyjnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]