2007-12-21: Akumulatory litowo-jonowe działające 10-krotnie dłużej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 grudnia 2007

Pojemność akumulatorów litowo-jonowych jest ograniczona i trudno sprawić, aby notebook działał na nich dłużej niż parę godzin. Jednak dzięki odkryciu naukowców ze Stanford University w Kalifornii, sytuacja może ulec zmianie.

Obecnie produkowane akumulatory posiadają konstrukcję ograniczającą poziom litu, który można w nich umieścić. Dzieje się tak z powodu zastosowania węgla w anodzie generującej prąd w baterii. Najnowsza technologia, opracowana przez profesora Yi Cui, wykorzystuje gniazdo silikonowych nanoprzewodów, służące do przechowywania litu. W ten sposób ilość pierwiastka ulega znacznemu zwiększeniu, przy czym udaje się zniwelować ewentualne uszkodzenia powstałe, w wyniku zastosowania większych układów silikonowych.

Innowacja pozwoli zwiększyć czas działania baterii litowo-jonowej nawet 10-krotnie. W praktyce, może to oznaczać, że notebooki będą działać ok. 20 godzin. Technologia może mieć równie duże znaczenie w małych urządzeniach przenośnych, gdzie maksymalizacja ilości energii jest szczególnie ważna, z powodu jej niewielkich rozmiarów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]