Przejdź do zawartości

2007-12-20: Prezydent odznaczył Marię Stefanię Górską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 grudnia 2007
Lech Kaczyński

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 1 października 2007 r. nadał, za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski matce Andrzei – Marii Stefanii Górskiej.

10 października 2007 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia orderów przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tym, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Matka Andrzeja nie mogła przybyć na tę uroczystość ze względu na stan zdrowia. 15 grudnia 2007 r. matka Andrzeja zmarła. 20 grudnia 2007 r. Order przekazała przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, podczas mszy św. pogrzebowej w kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Minister odczytała również przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Matka Andrzeja – Maria Stefania Górska, Urszulanka Serca Jezusa Konającego, przełożona generalna Zgromadzenia w latach 1964-1983, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce w latach 1978 – 1981, przez kilkanaście lat delegatka regionalna Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (mianowana przez papieża Pawła VI w 1967 r.). Zasłużona w pracy pedagogicznej i wychowawczej podczas okupacji hitlerowskiej i w okresie powojennym. W czasie wojny matka Andrzeja, we współpracy z innymi siostrami, aktywnie uczestniczyła w ratowaniu osób pochodzenia żydowskiego, szczególnie dzieci wyprowadzanych z getta. Po wojnie okazało się, że pod opieką sióstr znalazło się ponad trzydzieścioro dzieci pochodzenia żydowskiego, które później wyjechały do Izraela. W 1997 r. odznaczona została medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]