2007-12-20: O północy Polska wchodzi do strefy Schengen

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 grudnia 2007
Strefa Schengen od 21 grudnia 2007
Pomnik upamiętniający Układ z Schengen

Dziś o północy Polska wejdzie do strefy Schengen. Oznacza to zniesienie kontroli na granicach z krajami Unii Europejskiej.

Wejście do strefy Schengen wiąże się jednak również z obostrzeniem kontroli na granicach z krajami spoza UE. W najgorszej sytuacji są Białorusini, który wciąż nie znają warunków uzyskania wizy wjazdowej.

Jeszcze większym problemem jest dla nich cena wizy jednorazowej, wynosząca 35 euro. W związku z nią część Białorusinów najprawdopodobniej zaprzestanie przekraczania polskiej granicy.

"Służby policyjne i graniczne przechodzą na system działań mobilnych. W rejonach granicznych i na terenie kraju będzie można spotkać patrole zarówno straży granicznej jak i służby celnej" - powiedział płk Andrzej Adamczyk z Komendy Głównej Straży Granicznej. Dodał również, że będą prowadzone działania w związku ze zwalczaniem nielegalnej emigracji i zapobiegające przewozowi przez Polskę wyrobów akcyzowych np. papierosów czy alkoholu. Jak również tego czy "przez nasz kraj są przewożone zgodnie z przepisami materiały niebezpieczne, broń, amunicja czy też narkotyki" - stwierdził.

Posłowie w uchwale dotyczącej przystąpienia do strefy Schengen mają nadzieję, iż "wejście nie będzie wiązało się z nadmiernymi kosztami i barierami dla obywateli państw - sąsiadów wschodnich UE starających się o wjazd do jednego z krajów strefy, i że w ich przypadku zastosowane zostaną wszelkie możliwe ułatwienia mieszczące się w przepisach wspólnotowych".

Źródła[edytuj | edytuj kod]