2007-12-20: Dziecięcy świat w kolorach w krakowskim szpitalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 grudnia 2007

Dzięki akcji „Dziecięcy świat w kolorach” od grudnia 2007 Oddział Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II leczy dziecięcych pacjentów w otoczeniu barwnych malunków przedstawiających bohaterów bajek.

Program polega na artystycznym malowaniu wnętrz z wykorzystaniem motywów bajkowych. Celem tej akcji, w ramach której malowane są wnętrza z wykorzystaniem motywów bajkowych, jest stworzenie klimatu jak najbardziej przyjaznego dzieciom.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest piątą placówką medyczną w kraju objętą tym programem. Wcześniej tego typu malunki pojawiły się w oddziałach pediatrycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie i Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku. W kolejnych miesiącach akcja ma być realizowana w szpitalach m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Do programu „Dziecięcy świat w kolorach” zaangażowany został artysta-malarz Maciej Kot, aranżujący i malujący wnętrza pomieszczeń.

"Wyczarowany na ścianach bajkowy świat, kierowany ręką artysty, wywołuje u małych pacjentów przebywających w naszym oddziale poczucie zaufania i bezpieczeństwa do otoczenia szpitalnego. Przy pomocy postaci bajkowych, doskonale znanym dzieciom, można odwrócić uwagę od bolesnych zabiegów wykonywanych podczas hospitalizacji" – powiedziała Anna Pindelska, pielęgniarka oddziałowa Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej.

Akcje przeprowadziła Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdził wcześniej, że wykorzystywane w programie farby linii Disney są bezpieczne dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości