2007-12-20: Akcja „Cyklon przeszedł przez Polskę”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 grudnia 2007
Cyklon Sidr, zdjęcie satelitarne (14 listopada 2007 r.)

Wczoraj o godz. 16:00 w Warszawie, Poznaniu i Krakowie Polska Akcja Humanitarna zorganizowała inscenizację „Cyklon przeszedł przez Polskę". Miała ona przypomnieć Polakom o katastrofie, która ponad miesiąc temu miała miejsce w Bangladeszu.

15 listopada w wyniku uderzenia cyklonu Sidr życie straciło ok. 4 tys. osób, poszkodowanych zostało 9 mln ludzi a ponad 0,5 mln domów zostało zniszczone.

Katastrofa humanitarna wywołana uderzeniem cyklonu pogłębia się wraz z nadchodzącą zimą. Mieszkańcy południowego Bangladeszu potrzebują schronienia, wody pitnej, żywności i odzieży. ONZ alarmuje, iż przetrwanie 2,5 mln osób zależy od pomocy zagranicznej. Według danych UNICEF, połowa poszkodowanych to dzieci. Straty w uprawach ryżu mogą wywołać klęskę głodu i zapaść gospodarczą w całym kraju.

W Polsce środki pieniężne na pomoc dla ofiar zbiera Polska Akcja Humanitarna. Organizacja zamierza skoncentrować się na zapewnieniu poszkodowanym dostępu do wody pitnej, odbudowie domów i gospodarstw rolnych. Rozważa także udział w niesieniu pomocy medycznej i pomoc w rehabilitacji poszkodowanych.

Dzieci z polskich szkół także zainteresowały się losem ofiar dramatu. 14 grudnia w szkołach w całej Polsce - miesiąc po uderzeniu cyklonu - uczniowie wykonywali makiety domków (na znak solidarności z ofiarami), które zostaną sprzedane na aukcji. Dochód zostanie przekazany na pomoc poszkodowanym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]