Przejdź do zawartości

2007-12-19: Kolarstwo: dożywotnia dyskwalifikacja dla Santuccione

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 grudnia 2007

Komisja antydopingowa Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI) ukarała dożywotnią dyskwalifikacją doktora Carlo Santuccione. Włoch nie będzie mógł w przyszłości pracować jako lekarz związany w jakikolwiek sposób ze sportem.

Santuccione, który był już raz zawieszony na 5 lat w okresie od 1995 do 2000 roku. Jest on jednym z bohaterów afery "Oil for Drugs".

CONI na swojej stronie internetowej wydało oświadczenie, w którym informuje, że poda wszelkie szczegóły dotyczące dyskwalifikacji w późniejszym czasie. Santuccione nie przyznaje się do winy, a w wywiadzie dla włoskich mediów powiedział, że inni kolarze byli zazdrośni, gdy jego podopieczni zaczęli odnosić większe sukcesy.

Jednym z klientów doktora był zwycięzca Giro d`Italia 2007, Danilo Di Luca, który za kontakty z włoskim lekarzem został zawieszony na 3 miesiące. W czerwcu tego roku Włoska Grupa Antynarkotykowa (NAS) wydała 572-stronicowe opracowanie oraz nagrania audio i video, które potwierdzają spotkanie Santuccione z Di Lucą, Eddym Mazzoleni oraz innymi kolarzami w marcu 2004 roku, podczas którego wstrzykiwano zawodnikom EPO.

Źródła[edytuj | edytuj kod]