2007-12-18: Wniosek rządu o przedłużenie misji polskich wojsk w Iraku przesłany do prezydenta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 18 grudnia 2007

Rząd wystąpił do prezydenta o przedłużenie misji polskich wojsk w Iraku do 31 października 2008 r. Teraz należy do prezydenta. Kiedy podpisze wniosek i czy w ogóle to zrobi, tego jeszcze nie wiadomo.

Polski kontyngent ma wynosić do 900 ludzi w Iraku i 300 w odwodzie na terytorium Polski. Gabinet Donalda Tuska zakłada, że w 2008 roku polski kontyngent w Iraku będzie prowadził działania zmierzające do zakończenia udziału polskich wojsk w misji stabilizacyjnej tego kraju.

"Prezydent Lech Kaczyński "bez zbędnej zwłoki" podejmie decyzję w sprawie wniosku rządu o przedłużeniu użycia polskiego kontyngentu w Iraku do końca października 2008. To jest przedmiotem naszej wspólnej refleksji, wspólnego zastanowienia się" - poinformował Władysław Stasiak, szef BBN.

"Rząd ma nadzieję, że prezydent Lech Kaczyński zgodzi się na zakończenie polskiej misji w Iraku do października 2008 r. (...) W takim przekonaniu utwierdził nas dzisiaj pan minister Władysław Stasiak, który uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, w zasadzie deklarując, że pan prezydent jest gotów taki dokument przyjąć" - powiedział Bogdan Klich, szef MON.

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych zapowiedział, że zmieni się charakter polskiej misji, z militarnej na ekonomiczną.

"Zakończenie misji w Iraku odbędzie się bez żadnych skutków politycznych dla naszych relacji z jakimkolwiek krajem, a w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, a wręcz była przedmiotem słów wdzięczności za podjęcie jej z tak dużym wyprzedzeniem" - powiedział Radosław Sikorski.

Natomiast Filip Ilkowski z Inicjatywy "Stop Wojnie" stwierdził, że premier nie dotrzymał obietnic przedwyborczych dotyczących wojsk w Iraku. Ilkowski powiedział, że: "Podczas kampanii wyborczej Platforma Obywatelska bardzo wyraźnie zapewniała, że wojska z Iraku będą wycofane do końca roku 2007. Teraz rząd twierdzi, że wojska będą wycofane dopiero w październiku 2008 r., w dodatku zapowiada się wysłanie dodatkowych wojsk do Afganistanu, w styczniu mają być wznowione negocjacje ws. tarczy antyrakietowej, a wiec militarystyczna polityka władz wcale się nie zmieniła".

Źródła[edytuj | edytuj kod]