2007-12-18: Prezydent nadał ordery w 26 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, w 26 rocznicę pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek nadał Ordery Odrodzenia Polski uczestnikom tamtych wydarzeń.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczeni zostali:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Władysław Molęcki (pośmiertnie)
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Marian Bernert
- Ludwik Karmiński
- Jan Ludwiczak
- Tadeusz Matusiak
- Jan Patalita
- Mieczysław Pieronkiewicz
- Włodzimierz Ulański
- Stanisław Wysztygiel
- Grażyna Zaremba
- Kazimierz Matyka (pośmiertnie)
W dniu 16 grudnia 2007 r., podczas uroczystości rocznicowych pod Pomnikiem - Krzyżem w Katowicach, ordery w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyła minister Anna Fotyga, szef Kancelarii Prezydenta RP. Odczytała ona również przesłanie prezydenta do uczestników uroczystości:
„Są w historii Śląska dwie daty o znaczeniu historycznym, daty, które zaważyły na losach całej naszej ojczyzny. To wybuch pierwszego powstania śląskiego w 1919 roku i wydarzenia w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. Dzięki ofierze śląskich powstańców Górny Śląsk powrócił po wiekach do Polski. Kilkadziesiąt lat później górnicy z „Wujka” stanęli w obronie nadziei na wolną ojczyznę. (...)
Dwadzieścia sześć lat temu, w czwartym dniu stanu wojennego, kopalnia „Wujek” stała się nie tylko miejscem tragedii. Popełniono tutaj zbrodnię. Padły pierwsze strzały stanu wojennego. W wyniku brutalnej pacyfikacji przez siły milicyjno - wojskowe na miejscu zginęło sześciu górników, trzech innych, ciężko rannych zmarło w szpitalu, kilkudziesięciu odniosło obrażenia. Oddając hołd poległym, z najwyższym szacunkiem przywołujemy Ich nazwiska: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając.
Do górników strzelano także poprzedniego dnia, podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju. Za udział w protestach i akcjach strajkowych władze komunistyczne zastosowały represje wobec pracowników kopalń i innych zakładów pracy. Można rzec, iż były to jedne z najczarniejszych dni we współczesnej historii Śląska. Dzisiaj na nowo spoglądamy na całą tę długą drogę, którą my, Polacy, przebyliśmy w ciągu ostatnich dwudziestu sześciu lat. I z tej perspektywy, kiedy cieszymy się własnym wolnym i praworządnym państwem i kiedy w dorosłe życie zdążyło już wejść młode pokolenie, które grudniowej nocy nie może pamiętać - tym wyraźniej jawi się nam całe zło i ogrom krzywd, które zamykamy w określeniu „stan wojenny”.(...)"
Odznaczenia odebrali również działacze opozycyjni, którzy nie mogli uczestniczyć we wcześniej zorganizowanych uroczystościach wręczenia orderów i odznaczeń: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - Krzysztof Zaniewski, a Złote Krzyże Zasługi - Eugeniusz Karasiński i Zbigniew Kupisiewicz.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Archiwum Kancelarii Prezydenta RP – Rozliczanie przeszłości będzie kontynuowane – Prezydent.pl, 17 grudnia 2007
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim. |