2007-12-18: Nysa: konferencja „Kobiety w społecznościach lokalnych”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 18 grudnia 2007
Społeczeństwo
N icon society.png
POL Nysa map.svg

W dniu 14 grudnia 2007 r. w nyskim muzeum obyła się zorganizowana przez Związek Miast Polskich i burmistrza Nysy konferencja pt. „Kobiety w społecznościach lokalnych”.

Na spotkaniu została zaprezentowana „Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym” opracowana w ramach europejskiego programu realizowanego przez Radę Gmin i Regionów Europy w Paryżu. Dokument prezentowany był wcześniej we Francji, Finlandii, a obecnie w Polsce – w Nysie.

Pierwszym prelegentem był ks. bp Jan Wątroba, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, który przedstawił rolę kobiety w Kościele i rolę Episkopatu w dążeniu do równego traktowania kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia.

Następnie zabrał głos senator Norbert Krajczy, który podziękował za zaproszenie do udziału w konferencji i przedstawił swoje spostrzeżenia na temat równouprawnienia, szczególnie zaś przedstawiając doświadczenia zdobyte w pracy z kobietami w zakresie medycyny.

Poseł na Sejm RP Ryszard Galla, który od niedawna jest również członkiem Parlamentarnej Grupy Kobiet, jest zwolennikiem równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, pochwalił pomysł zorganizowanej w Nysie konferencji stwierdzając, że w dzisiejszym czasie i gonitwie za pozyskaniem środków czy inwestorów bardzo mało poświęca się czasu tak ważnym kwestiom moralnym i wartościom.

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, a zarazem przewodnicząca Forum Kobiet Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów przedstawiła lokalne organizacje kobiece.

W bloku tematycznym konferencji poświęconym kontekstowi europejskiemu ks. prof. dr hab. Stanisław Rabej z wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego wygłosił wykład na temat „Ewolucji roli kobiet w kręgu kultury europejskiej”.

Kierownik do spraw społeczeństwa i współpracy międzynarodowej Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) Sandra Ceciarini zaprezentowała „Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”.

Burmistrz Nysy Jolanta Barska zaprezentowała gminę Nysa w aspekcie równości kobiet i mężczyzn. Sytuację kobiet w Europie przedstawiła Zofia Łapiewska ze Stowarzyszenia Współpracy Kobiet (NEWW-Polska).

W bloku prelekcji dotyczącym „kontekstu polskiego” głos zabrał Agaton Koziński z tygodnika Wprost wygłaszając odczyt na temat „Sytuacji kobiet w Polsce” zawierający badania Pentor 2005.

Joanna Szczepańska z CBOS wystąpiła z prelekcją na temat „Opinii społeczeństwa o sytuacji kobiet w Polsce”. Agnieszka Majsiej z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku zaprezentowała temat „Kobiety na rynku pracy”.

W bloku tematycznym o „ Kobietach w społecznościach lokalnych (dobre praktyki)” głos zabrał Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Następnie wystąpiła Teresa Ekiert z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie przedstawiając sytuację aktywizacji zawodowej na nyskim rynku pracy.

Beata Kędzierska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzienie w Nysie zaprezentowała temat pomocy w wychowywaniu dzieci na terenie powiatu nyskiego.

Kolejnym tematem była „pomoc w trudnych sytuacjach (przemoc, dyskryminacja)” zreferowany przez Irenę Halota, przewodniczącą Zarządu Województwa Ligi Kobiet Polskich w Opolu.

Natomiast na koniec trzeciego bloku tematycznego Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka reprezentująca Giżyckie Forum Kobiet przedstawiła temat „lokalne organizacje kobiece”.

Źródła[edytuj]