Przejdź do zawartości

2007-12-17: Węgry: masowe strajki przeciw reformom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Ferenc Gyurcsány

W ramach bezterminowego strajku na Węgrzech przeciwko zapowiadanej przez rząd prywatyzacji ubezpieczeń zdrowotnych i zmian w naliczaniach emerytur, blisko połowa węgierskich pociągów nie wyruszyła w dziś w trasę. Strajki dotyczą także innych zawodów.

Na Węgrzech strajkuje kilka szpitali i kilkaset szkół. Część komunikacji nie wyjechała na trasy. Wczesnym rankiem odbył się dwugodzinny strajk na budapeszteńskim lotnisku Ferihegy, ale nie spowodował opóźnień w lotach.

Premier Ferenc Gyurcsány wyraził przekonanie, że parlament przyjmie w poniedziałek ustawę o usługach zdrowotnych. Jego zdaniem ustawa o usługach zdrowotnych to najważniejsze przedsięwzięcie od wygrania wyborów. Gdyby jednak nie została przyjęta, będzie zastanawiał się nad przyszłością rządu.

W ubiegłym roku rząd Gyurcsány rozpoczął wdrażanie pakietu reform oszczędnościowych, obejmującego m.in. zlikwidowanie deficytowych połączeń kolejowych, wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu, opłat za studia oraz zwolnienie setek pracowników w sektorze państwowym.

Partie rządzące tracą poparcie - w ubiegłym tygodniu wyniosło ono dla MSZP 13%, a dla Związku Wolnych Demokratów (SZDSZ} - 2%. Poparcie Fideszu, głównej partii opozycyjnej, wzrosło do 38%.

Źródła[edytuj | edytuj kod]