Przejdź do zawartości

2007-12-17: Rosja dostarczyła pierwszy transport paliwa nuklearnego do Iranu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 grudnia 2007

Pierwszy rosyjski transport paliwa jądrowego dotarł do Bushehr, atomowej elektrowni Iranu. Ruch ten bardzo zaniepokoił zachodnie państwa, które obawiają się możliwości rozpoczęcia produkcji bomby atomowej przez Teheran.

Iran zaprzeczył, jakoby chciał użyć paliwa do jakiegokolwiek innego celu, aniżeli pokojowego. Stwierdził również, że "nie wstrzyma programu atomowego nigdy, pod żadnym pozorem".

"Pierwszy etap (dostaw paliwa) zakończono 16 grudnia 2007 roku: pojemniki z paliwem, zapieczętowane uprzednio przez inspektorów MAEA, zostały dostarczone na miejsce i umieszczone w specjalnym magazynie" - napisało w komunikacie rosyjskie MSZ. Dodało także, że dostawy będą odbywały się etapowo i zakończą się za dwa miesiące.

Rosja pomimo wielu sankcji nałożonych na Teheran dalej utrzymuje wymianę handlową z Iranem na tym samym poziomie oraz dostarcza towary, które są objęte ścisłym embargiem przez resztę krajów.

Potwierdzony został transport 80 ton paliwa zawierającego wzbogacony Uran 235. Mimo oburzenia zachodu Rosja twierdzi, że Bushehr jest projektem pokojowym nadzorowanym przez ONZ i nie widzi w nim nic złego.

Rosja buduje tę elektrownię od początku lat 90. Praca nad nią kilkakrotnie była przerywana co tłumaczono względami technicznymi. W październiku Siergiej Iwanow, rosyjski wicepremier poinformował, że będzie ona działała pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Moskwa przewiduje, że rozpocznie ona pracę w 2008 roku.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]