Przejdź do zawartości

2007-12-17: Lech Kaczyński przyjął z rąk harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Uroczystość przekazania Lechowi Kaczyńskiemu Betlejemskiego Światełka Pokoju
Wręczenie Lechowi Kaczyńskiemu lampionu ze Światełkiem Betlejemskim

17 grudnia 2007 r. prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką wziął udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju. Podczas spotkania z harcerzami i harcerkami Związku Harcerstwa Polskiego w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP powiedział m.in.:

„Nie po raz pierwszy się tutaj spotykamy z okazji przekazania światełka, zresztą czyniłem to także jako Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. To piękna tradycja, związana ze Świętami Bożego Narodzenia. Tradycja, która coraz bardziej się upowszechnia. To tradycja, która wiąże się nie tylko z chrześcijańskim wyznaniem naszego narodu, także wielu innych narodów Europy i świata, ale także z przykazaniem pokoju, wzajemnej życzliwości, przyjaźni między wszystkimi ludźmi, nie tylko katolikami, nie tylko chrześcijanami. To tradycja związana też z walką, a właściwie z próbą umacniania pokoju na naszej ziemi. Pokoju, który niestety w tylu miejscach dalej albo jest zagrożony, albo po prostu go nie ma.

Ja myślę, że Święta Bożego Narodzenia obok Świąt Wielkiej Nocy – dwa największe święta, jeżeli chodzi o nasz naród, nasz kraj, naszą religię – to święta związane z nadzieją. I to światełko też przyjmuję jako znak nadziei. Znak nadziei, że następny rok będzie rokiem lepszym niż ten, że to, co dzieje się na naszym świecie, co raz jest dobre, raz złe, idzie jednak generalnie w coraz lepszym kierunku. Światło było, jest znakiem nadziei. Światło występuje jako symbol w wielu bardzo religiach, w wierzeniach na tym świecie. Przyjmijmy to światło jako symbol dobrej nowiny. I właśnie jako symbol nadziei dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich wyznania i przekonań”.

Podczas uroczystości para prezydencka złożyła harcerzom, harcerkom oraz zuchom życzenia świąteczne.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]