Przejdź do zawartości

2007-12-17: Bliżej porozumienia w sprawie terminu wycofania wojsk z Iraku?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 grudnia 2007

Dziś rano spotkali się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak i minister obrony narodowej Bogdan Klich. Stasiak ocenił spotkanie jako przybliżenie możliwości porozumienia w sprawie terminu wycofania wojsk z Iraku.

"Zakończenie polskiej misji w Iraku będzie wspólną decyzją rządu i prezydenta. Wszelkie decyzje zapadną po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Nie widzę powodów, by spekulować czy prezydent podpisze wniosek o wycofaniu polskiej misji w Iraku, czy też nie. Wszystko zależy od tego, jaki wniosek dostanie. Było to dobre i potrzebne spotkanie, bo sfera bezpieczeństwa to sfera, w której potrzeba jest współpraca ośrodka rządowego z prezydentem" - powiedział Stasiak.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich po spotkaniu powiedział, że osiągnięcie kompromisu w sprawie terminu wycofania polskich wojsk z Iraku jest "bardzo prawdopodobne". Rozmowę określił jako "istotną, potrzebną i pożyteczną".

"To dzisiejsze spotkanie przybliżyło nas do kompromisu w sprawie wycofania polskich wojsk w Iraku w 2008 r. Mam nadzieję, że uspokoi to także prezydenta. To nie będzie operacja improwizowana, ale przemyślana, stabilna i gwarantująca bezpieczeństwo naszym żołnierzom" - powiedział Klich.

Jak uważa szef MON, "najlepszym sygnałem na przyszłość" jest to, iż Stasiak przedstawił stanowisko mniej radykalne niż minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]