2007-12-15: Polska w sprawie niepodległości Kosowa: nie drażnić Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 15 grudnia 2007


Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak stwierdził w kuluarach brukselskiego szczytu Unii Europejskiej, iż "Polska zachowuje wstrzemięźliwość w sprawie przyszłego statusu Kosowa".

Rosja opowiadając się po stronie Serbii jest przeciwna niepodległości Kosowa. Zapytany, czy polska "wstrzemięźliwość" wiąże się z troską o stosunki polsko-rosyjskie, Nowak stwierdził, iż chodzi o to, aby "nie nadwerężać" tych stosunków oraz by "nie tworzyć konfliktów".

Stwierdził on również, że "to jest zbyt skomplikowana sprawa i przed podjęciem tak kluczowych decyzji trzeba w ramach UE przedyskutować wszystkie scenariusze, które mogą być brzemienne w skutki i trzeba wykluczyć wszystkie kryzysowe sytuacje, które mogą w związku z tym się zarysować". Dodał, że "Polsce musi zależeć na tym, by Unia Europejska mówiła jednym głosem".

Głównym tematem odbywającego się wczoraj jednodniowego szczytu UE w Brukseli była właśnie sprawa przyszłości Kosowa – oskarżana o bierność w latach 90. wobec konfliktu bałkańskiego. Unia chce teraz pokazać swoje zaangażowanie i ustalić wspólne stanowisko w sprawie niepodległości Kosowa.

Źródła[edytuj]