Przejdź do zawartości

2007-12-15: OpenDocument Format obowiązkowy w Holandii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 grudnia 2007

Zgodnie z wcześniejszymi planami holenderski Parlament przegłosował ustawę odgórnie nakazującą wszystkim instytucjom rządowym wdrożenie OpenDocument Format (ODF) jako podstawowego formatu wymiany dokumentów.

To działanie rządu Holandii jest częścią szerszego planu zrównoważonego rozwoju, zwiększania innowacji i efektywności wymiany informacji oraz obniżania kosztów tych działań. Plan ten postrzega aplikacje Open Source jako dojrzałe alternatywy dla oprogramowania zamkniętego (closed source). Jego implementacja ma pochłonąć szacunkowo 8.45 milionów euro i potrwać przez 3 lata, poczynając od roku 2008 i na 2011 kończąc.

Twórcy projektu uważają że interoperacyjność jest kluczem do osiągnięcia celów zawartych w planie i proponują żeby otwarte standardy mogły być używane wszędzie gdzie jest to tylko możliwe. Ciała które z jakichś powodów nie będą mogły natychmiastowo zmienić swojej polityki standardów mogą zażądać tymczasowego zamrożenia zmian, jednakże muszą wykazywać stałe postępy na drodze do pełnej implementacji założeń planu.

Jeszcze przed uchwaleniem ustawy Microsoft przeciwstawił się wdrażaniu projektu, argumentując że zaproponowana definicja otwartych standardów jest zbyt wąska i nie obejmuje innych formatów wymiany dokumentów oprócz ODF, takich jak stworzony przez niego OpenXML, co jest dyskryminacją tego formatu. Jednakże OpenDoc Society - organizacja wspierająca rozwój otwartych standardów stwierdziła, że przyjęcie otwartego standardu takiego jak OpenDocument nie dyskryminuje nikogo i tak jak nikt nie zabrania firmie Microsoft dostosować się do tych wymagań, tak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby holenderscy urzędnicy używali Microsoft Office.

Holandia jest już drugim krajem, który wprowadził bezwzględny obowiązek adopcji formatu OpenDocument do instytucji publicznych. Pierwsza była Republika Południowej Afryki, która jeszcze w październiku ogłosiła całkowite przejście na ODF.

Źródła[edytuj | edytuj kod]