2007-12-15: Dania liderem otwartych rozwiązań

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 15 grudnia 2007

Z dniem 1 stycznia 2008, obligatoryjne dla duńskiej administracji publicznej będzie używanie otwartego oprogramowania otwartych rozwiązań. Jest to rezultat porozumienia osiągniętego pomiędzy duńskim rządem, lokalnymi oddziałami oraz duńskimi regionami. Dania jako pierwszy kraj wydała nakaz używania otwartych rozwiązań na wszystkich szczeblach rządowych, od ogólnokrajowych, przez regionalne i lokalne.

Biorąc pod uwagę coraz częstsze stosowanie otwartych formatów plików, jak choćby ma to miejsce w Holandii nie byłoby to nic niezwykłego. Jednak głębszego przyjrzenia się sprawie wymaga ciąg dalszy oświadczenia.

Co więcej, każdy organ władzy musi być w stanie przyjąć dokumenty w dwóch otwartych standardach - ODF i OOXML. To pozwoli obywatelom na kontakt z rządem przy użyciu otwartych standardów.

Otwartość standardu rozumiana jest jako:

  • standard musi być w pełni udokumentowany i dostępny publicznie;
  • standard musi być w pełni możliwy do wdrożenia bez ekonomicznych, politycznych, czy prawnych ograniczeń w jego implementacji i użytku, teraz bądź w przyszłości;
  • standard powinien być administrowany i rozwijany na otwartym forum bądź w otwartym procesie (organizacja normalizacyjna).

O ile w przypadku formatu odf powyższe założenia otwartości są spełnione, to w przypadku ooxml nie można tego w ten sposób nazwać. Format ooxml został dopuszczony do użytku w Danii jako “otwarty format” ale nie przeszedł on jeszcze standaryzacji w ISO.

Źródła[edytuj]