Przejdź do zawartości

2007-12-14: Wizyta Ewy Junczyk-Ziomeckiej w Zespole Szkół nr 1 w Czeladzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 grudnia 2007
Zespół Szkół nr 1 w Czeladzi

13 grudnia 2007 roku podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka odwiedziła Zespół Szkół nr 1 w Czeladzi. Podczas spotkania, w 26. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego poprowadziła lekcję dotyczącą tego okresu, a także wzięła udział w jury debaty zatytułowanej: „Czy stan wojenny powinien być uznany za zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu?”.

Podczas debaty uczniowie podzielili się na dwie grupy, z których jedna przedstawiała argumenty „za” a druga „przeciw”. Debatę poprzedziła projekcja filmu o stanie wojennym przygotowana przez uczniów klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Zwracając się do gości, nauczycieli i uczniów Ewa Junczyk-Ziomecka zwróciła uwagę, że stan wojenny, ogłoszony przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego w 1981 roku nie jest oddzielnym wydarzeniem, na które można spojrzeć w oderwaniu od 16 poprzedzających miesięcy. Tamtej nocy z 12 na 13 grudnia polskie czołgi z polskimi żołnierzami wyjechały na ulice polskich miast przeciwko polskiemu społeczeństwu, skupionemu wokół idei Solidarności.

Jury pod przewodnictwem Junczyk-Ziomeckiej uznało, że wszystkim uczestnikom debaty publicznej należą się wyrazy uznania za nowoczesne podejście do nauki historii. „Tamte wydarzenia są częścią życiorysów Waszych rodziców i dziadków. Wy urodziliście się w 1989 roku, w wolnej, demokratycznej Polsce” - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka uczniom, zgromadzonym w sali gimnastycznej. „Ale choć żyjecie w bezpiecznym kraju, przed Wami także stoją zadania, które mogą zasadniczo zmienić Wasze otoczenie, Wasze miasto, Wasz region, nasz kraj. Podejmując się ich, nie ryzykujecie ani utratą wolności ani życia. W wielu wypadkach te nowe zadania także wymagają odwagi, wtedy kiedy zmierzycie się ze stereotypami, z przestarzałym sposobem myślenia, które nie pasuje dziś do nowoczesnego państwa w strukturach Unii Europejskiej. Jest wiele dziedzin takich jak choćby ochrona środowiska czy dyskusja wokół równego statusu mężczyzn i kobiet, w których możecie brać udział i pozostawiać po sobie trwały ślad. Albowiem nie tylko rodzina, szkoła czy wrodzone cechy charakteru określają naszą postawę, ale także wydarzenia, w których bierze się udział. Nawet takie jak dzisiejsza debata publiczna”.

W spotkaniu udział wzięli:

  • podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka
  • dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych KPRP Bożena Opioła
  • posłowie – Ewa Malik, Waldemar Andzel, Grzegorz Dolniak
  • senator Zbigniew Szaleniec
  • starosta będziński Adam Lazar
  • naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Krystyna Antosik
  • władze miasta i powiatu Czeladzi i powiatu będzińskiego
  • uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 z Czeladzi
  • uczniowie i nauczyciele LO im. Mikołaja Kopernika z Będzina

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości