Przejdź do zawartości

2007-12-13: Rosja zniesie embargo na polskie mięso?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 grudnia 2007

Według pierwszych, nieoficjalnych wiadomości polsko-rosyjskie rozmowy na temat zniesienia embarga na eksport mięsa do Rosji przyniosły rezultaty.

Wczoraj od wczesnych godzin porannych, w Moskwie polski minister rolnictwa, Marek Sawicki i jego rosyjski odpowiednik Aleksiej Gordiejew prowadzili rozmowy na ten temat. Oficjalne otwarcie rosyjskich granic na polskie mięso ma nastąpić po podpisaniu memorandum sygnowanego przez służby weterynaryjne obu krajów. Szczegółowe konsultacje eksperckie w tej sprawie odbędą się w przyszłym tygodniu w Królewcu.

"Wreszcie mamy to za sobą. Rosjanie zaufają polskim i europejskim certyfikatom i zaczną kupować naszą żywność" - powiedział wczoraj Marek Sawicki.

"Umiędzynarodowiliście spór z Rosjanami. Twardo, lecz skutecznie zmusiliście całą Unię do zajęcia się polskim mięsem. Dziękujcie Berlinowi i innym stolicom starej Europy. Choć Niemcy podpisują z Rosją wielomiliardowe kontrakty, to kanclerz Angela Merkel natrętnie przypominała Kremlowi o Polsce. Temat embarga był wciąż gorący i coraz mniej wygodny" - stwierdził politolog Timofiej Bordaczow.

"Inne konflikty są aktualne. Wiemy, że Tusk nie jest prorosyjski, ale chcemy z nim współpracować. Dzięki normalizacji możemy robić gospodarcze interesy" - powiedział inny rosyjski politolog Siergiej Markow.

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z efektów rozmów. "To dobra wiadomość dla wszystkich firm z naszej branży. Jednak przed nami dużo ciężkiej pracy, musimy odnowić kontakty handlowe z rosyjskimi odbiorcami" - powiedział Maciej Duda z Koncernu Mięsnego "Duda".

Źródła[edytuj | edytuj kod]