Przejdź do zawartości

2007-12-13: Paweł Świeboda: proces ratyfikacji Traktatu nie będzie prosty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 grudnia 2007

Paweł Świeboda, prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa, przypuszcza, że problemy związane z procesem ratyfikacji podpisanego dziś Traktatu Reformującego UE mogą pojawić się w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Świeboda podkreślił, że ostatnie sondaże w Irlandii, która na razie jako jedyna zapowiedziała, że przeprowadzi referendum w sprawie Traktatu, pokazują, że „25% Irlandczyków jest za dokumentem, 13% przeciw, a 62% jest niezdecydowanych". Dodał, że „to pokazuje skalę konfuzji społecznej w sprawie Traktatu”. Jego zdaniem, wynik irlandzkiego referendum będzie „do ostatniej chwili pod znakiem zapytania”.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii również nie jest jednoznaczna. Wspomniał, że konserwatyści naciskają na rząd Gordona Browna, by przeprowadził referendum w sprawie Traktatu. Zwrócił przy tym uwagę, że premier Brown zapowiedział, że spóźni się na czwartkową ceremonię w Lizbonie z powodu zobowiązań krajowych.

„To pokazuje, że ze strony rządu brytyjskiego na pewno nie ma determinacji w bronieniu rezultatu negocjacji. Co nie oznacza natychmiast jakichś trudności z ratyfikacją, ale trzeba założyć, że tak się może zdarzyć” – dodał Paweł Świeboda.

Źródła[edytuj | edytuj kod]