Przejdź do zawartości

2007-12-13: Koniec piractwa w kinach?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 grudnia 2007

NHK Broadcasting Science Research Laboratory oraz Mitsubishi Electric wspólnie opracowały metodę osadzania „znaków wodnych” w filmach wyświetlanych w kinach. W ten sposób firmy chcą powstrzymać piratów, wykorzystujących kamery do nagrywania najnowszych produkcji w salach kinowych.

Rozwój cyfrowych technologii znacznie przyspieszył proces produkcji filmowej. Jednak równocześnie pojawiły się urządzenia zdolne rejestrować obraz bezpośrednio z ekranu kinowego, przy niewielkiej utracie jakości obrazu.

Opracowana technologia polega na osadzeniu w strumieniu wideo informacji, dotyczącej praw autorskich, w postaci „znaku wodnego”, który nie jest widoczny dla ludzkiego oka w trakcie projekcji w kinie. Ujawnia się dopiero, gdy film zostanie zarejestrowany prosto z ekranu przez cyfrową kamerę. Technologia może być zastosowana również w telewizji cyfrowej.

Informacja o prawach autorskich automatycznie zapisuje się w nielegalnie rejestrowanym wideo. Dzięki temu, używając specjalnego oprogramowania, można szybko dotrzeć do bezprawnie sporządzonych kopii filmów, które zamieszczono w sieci.

Źródła[edytuj | edytuj kod]