2007-12-12: Reprezentacja Polski wystartuje w 65. Tour de Pologne!

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Bartosz Huzarski - na TDP 2 razy zdobył koszulkę najlepszego górala, przed rokiem był najlepszym Polakiem na TDP
Marek Rutkiewicz - w 2006 roku zabrakło mu 31 sekund do zwycięstwa w wyścigu
Łukasz Bodnar - najaktywniejszy kolarz 64. TDP
środa, 12 grudnia 2007

Reprezentacja Polski będzie mogła wystartować w 65. Tour de Pologne! Tej treści pismo, datowane 10 grudnia, otrzymał dyrektor wyścigu, Czesław Lang, od Alaina Rumpfa, menedżera UCI Pro Tour.

Kierownictwo UCI Pro Tour dokonało modyfikacji przepisów tej najbardziej prestiżowej rywalizacji, dając prawo krajowi organizującemu wyścig możliwość wystawienia narodowej reprezentacji, związane jest to ze strategicznymi planami UCI mającymi na celu dalszy rozwój kolarstwa na świecie. Dotychczasowe przepisy umożliwiały start w wyścigach Pro Tour tylko drużynom Pro Tour (18 ekip) oraz kontynentalnym zespołom profesjonalnym, które otrzymały prawo do "dzikiej karty". Czesław Lang oraz prezes PZKol Wojciech Walkiewicz od kilkunastu miesięcy czynili starania, by w Tour de Pologne mogła wystartować większa liczba polskich kolarzy. Te właśnie starania znalazły szczęśliwy finał.

Cieszę się bardzo - powiedział Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne - że stało się tak w roku podwójnego jubileuszu naszego wyścigu. Od dawna czyniliśmy starania, by udział polskich zawodników był bardziej znaczący. Nasi najlepsi kolarze będą mieli możliwość zaprezentowania się w kolarskiej lidze mistrzów, w dodatku startując w biało-czerwonych barwach. Wrześniowy termin wyścigu pozwoli zawodnikom przygotować się jak najlepiej do mistrzostw świata. Kibice przed telewizorami i na trasie będą mieli oklaskiwać kolarzy jadących w narodowych koszulkach.

Prezentacja trasy 65. Tour de Pologne połączona z Jubileuszową Galą odbędzie się 14 grudnia 2007 roku w Kopalni Soli Wieliczka.

W wywiadzie dla portalu s24.pl Prezes PZKol Wojciech Walkiewicz wspominał o swoich staraniach, aby polska kadra mogła wystąpić w Tour de Pologne: - W tej sprawie napisałem do UCI specjalne pismo, w którym jest mowa właśnie o zwiększeniu ilości "dzikich kart" i umożliwieniu startu w tych imprezach narodowych reprezentacji. Odpowiedzi można się będzie spodziewać na początku roku 2008, po kongresie UCI - zakończył prezes PZKol.

Udało się wcześniej, tym większe brawa dla tych co się o to starali i tych, którzy przychylili się do próśb polskiej strony.

Źródła[edytuj | edytuj kod]