2007-12-12: Prezydenta nie będzie na szczycie w Brukseli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 grudnia 2007


Premier spotkał się dziś z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Spotkanie dotyczyło szczytu w Brukseli. Tusk chciał samodzielnie reprezentować Polskę na szczycie. Spotkanie trwało około godziny. Kancelaria prezydenta poinformowała, że Lech Kaczyński nie zjawi się na szczycie w Brukseli.

Premier i prezydent podczas spotkania poruszyli kwestię wyjazdu na ceremonię podpisania Traktatu Reformującego UE do Lizbony, która odbędzie się w czwartek, jak również na unijny szczyt w Brukseli, który będzie miał miejsce w piątek.

Prezydent Kaczyński informował jednak już we wtorek, że albo będzie obecny na dwóch uroczystościach albo na żadnej. Kolidowało to z przekonaniami Tuska, który uważał że prezydent powinien stawić się na ceremonii podpisania traktatu w Lizbonie. Natomiast stwierdził on, że szczyt UE to już "domena rządu".

Dziś sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Michał Kamiński wydał oświadczenie dotyczące wyjazdu do Lizbony i Brukseli:

"12 grudnia 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyjął na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Podczas spotkania ustalono, że szefem delegacji polskiej podczas szczytu Rady Europejskiej w Lizbonie będzie Prezydent RP, natomiast szefem delegacji na szczyt brukselski – Prezes Rady Ministrów. Prezydent Lech Kaczyński nie przewiduje obecności podczas szczytu w Brukseli".

Źródła[edytuj | edytuj kod]