Przejdź do zawartości

2007-12-11: Olejniczak: Tusk już przegrał w Niemczech

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 grudnia 2007
Wojciech Olejniczak

"Wizyta premiera Donalda Tuska w Niemczech jest nieprzygotowana. Już wiemy, że w sprawie muzeum II wojny światowej premier wróci bez oczekiwanych decyzji. Zanim Tusk pojechał do Berlina, już wiadomo, że wróci stamtąd bez spełnienia tego kluczowego oczekiwania. Martwi mnie taka polityka. Bo mamy z Niemcami wiele wspólnych interesów do przedyskutowania. Trzeba jeszcze w kraju ustalić listę priorytetów" - ocenił lider LiD Wojciech Olejniczak. "Wizyta premiera Donalda Tuska w Niemczech jest nieprzygotowana" - dodał.

Wojciech Olejniczak, który był dzisiejszym gościem w TVN24, politykę rządu Donalda Tuska ocenił jako chaotyczną. "Jak premierowi coś przyjdzie do głowy, to akurat to mówi. A priorytetem powinno być przede wszystkim dostosowanie rozmów do obecnej sytuacji" - stwierdził Olejniczak.

Jego zdaniem Tusk niepotrzebnie przed wyjazdem powiedział o pomyśle utworzenia w Gdańsku muzeum II wojny światowej, bo to kontrpropozycja wobec planów budowy Centrum Wypędzonych Eriki Steinbach i projektu "Widoczny znak" Angeli Merkel. Po wypowiedzi Tuska wicerzecznik rządu niemieckiego podał, że jego rząd nadal obstaje przy planach stworzenia w Berlinie miejsca upamiętniającego wysiedlenia po II wojnie światowej.

"Staramy się upamiętnić wypędzonych, ale w taki sposób, który znajdzie akceptację Polski. Nie chcemy promować niemieckiej wersji historii" - powiedział John Reyels, rzecznik ambasady Niemiec w Warszawie.

Odnosząc się do polityki krajowej Wojciech Olejniczak podsumował, że w jego ocenie Polacy czują się już zdradzeni, zawiedzeni i rozczarowani przez Tuska, bo premier robi co innego niż zapowiadał przed wyborami. Za przykład podał odmowę podpisania Karty Praw Podstawowych.

"W kwestii Karty Praw Podstawowych Tusk zdradził i poszedł za głosem PiS, Lecha Kaczyńskiego i hierarchów Kościoła. I młodzi ludzie, którzy tak zaufali Tuskowi, zmienią zdanie" - powiedział Olejniczak.

Źródła[edytuj | edytuj kod]