2007-12-09: Mazowieckie: wykryto wirusa H5N1 na fermie niosek w powiecie żuromińskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 9 grudnia 2007

"Wirus H5N1 wykryto na fermie niosek w powiecie żuromińskim na Mazowszu. Potwierdzają to wyniki specjalistycznych badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. To, niestety, teren, gdzie jest duże zagęszczenie ferm drobiu, co powoduje sporo problemów " - poinformowała Ewa Lach, główny lekarz weterynarii. Zapewniła ona, że teren na którym pojawił się wirus jest dobrze zabezpieczony.

Padło tam już ok. 200 sztuk drobiu. Wojewoda mazowiecki zaznaczył, że konieczne będzie wybicie pozostałego żywego ptactwa. Dziesiątki tysięcy kur zostanie uśpionych i zutylizowanych. W Żurominie uruchomiono Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zabezpieczyło ono strefę zapowietrzona i wyznaczyło objazdy.

Marek Sawicki, minister rolnictwa stwierdził, że wykryty wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Zwrócił się także do rolników z apelem aby zgłaszali przypadki padłych ptaków (takich jak m.in. kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perlice, strusie oraz inne bezgrzebieniowce, gołębie, bażanty i kuropatwy).

Wojewoda mazowiecki ustanowił tam strefę zagrożenia, która obejmuje obszar o promieniu 10 km. Ustanowiona przez niego strefa zapowietrzona dotycząca 3 km od miejsca wykrycia H5N1 obejmuje gminy: Bieżuń, Karniszyn, Karniszyn Parcele, Strzeszewo, Sadłowo, Sadłowo Parcele, Myślin, Kocewo, Dźwierzno i Kobyla Łąka.

Za obszar zagrożony wystąpieniem grypy ptaków Wojewoda Mazowiecki uznał obszar w granicach administracyjnych miejscowości położonych w powiatach (Rozporządzenie Nr 62 /2007 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 grudnia 2007 r.):

 • powiat żuromiński:
  • w gminie Bieżuń miejscowości: Gołuszyn, Bielawy Gołuskie Pełki, Wilewo, Mak, Władysławowo, Dąbrówki, Stanisławowo, Pozga, Adamowo, Sławęcin, Stawiszyn Łaziska, Stawiszyn Zwalewo, Małocin, Trzaski,
  • w gminie Żuromin miejscowości: Żuromin, Poniatowo, Będzymin, Kruszewo, Dębsk, Chamsk, Franciszkowo, Olszew, Młudzyno,
  • w gminie Lutocin miejscowości: Chromakowo, Przeradz Mały, Przeradz Wielki, Nowy Przeradz, Parlin, Lutocin, Mojnowo, Swojęcin, Seroki, Obręb, Zimolza, Felcyn, Elżbiecin, Jonne,
  • w gminie Siemiątkowo miejscowości: Sokołowy Kąt, Nowopole, Antoniewo, Nowa Wieś, Dzieczewo, Siciarz;
 • powiat sierpecki:
  • w gminie Rościszewo miejscowości: Września, Polik, Lipniki, Rzeszotary Nowe, Rzeszotary Zawady, Ostrów,
  • w gminie Zawidz Kościelny miejscowości: Jaworowo Kolonia, Jaworowo Lipa, Jaworowo Kłódź, Jaworowo Próchniatka;
 • powiat mławski:
  • w gminie Radzanów miejscowości: Zgliczyn Witowy, Zgliczyn Kościelny, Zgliczyn Glinki.

Pierwsze ogniska ptasiej grypy pojawiły się tydzień temu na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach niedaleko Płocka. Tak jak w powiecie żuromińskim powstały tam strefy: zapowietrzona obejmująca 3 km i zagrożenia dotyczącej obszaru w promieniu 10 km. Wystąpienie wirusa H5N1 spowodowało straty sięgające ok 2 mln 600 tys. zł.

3 grudnia Komisja Europejska zakazała eksportu polskiego drobiu z powiatów: włocławskiego, płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i lipieńskiego. Litwa poinformowała, że będzie dokonywała kontroli mięsa drobiowego pochodzącego z Polski. Państwa, takie jak: Ukraina, Białoruś i Rosja, wprowadziły całkowity zakaz importu ptactwa i jego przetworów z Polski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości