2007-12-09: Czy będzie porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 9 grudnia 2007

Radosław Sikorski spotkał się w czasie posiedzenia Rady Rosja - NATO z ministrem spraw zagranicznym Rosji Siergiejem Ławrowem.

"Napawa mnie nadzieją, że nowy polski minister spraw zagranicznych - w odróżnieniu od swoich poprzedników, którzy ignorowali naszą propozycję w sprawie przeprowadzenia konsultacji - sam opowiedział się za zorganizowaniem takich konsultacji. Nie oznacza to bynajmniej, że Polska zmieniła swoje stanowisko i zrezygnuje z rozmieszczenia bazy antyrakiet. Jednak fakt, że chce się nas wysłuchać, witam z zadowoleniem. (...) Zachowujemy szansę wyjścia na jakieś zrozumienie. My jesteśmy do tego gotowi, jednak potrzebna jest też wzajemna gotowość amerykańskich partnerów. Jednak my będziemy się trzymać naszego stanowiska i aktywnie prezentować nasze analizy" - powiedział Ławrow po powrocie z Brukseli.

Radosław Sikorski zapowiedział, że jeszcze w tym roku do Polski przyjedzie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Kislak wraz z ekspertami. Minister Spraw Zagranicznych wyjaśniał: "Będą konsultacje z Federacją Rosyjską, ale konsultacje polegające nie na tym, że ktoś będzie wpływał czy będzie jakaś kodecyzyjność, broń Boże. To będzie polska decyzja, ale w duchu dialogu".

USA ze względu na zagrożenie ze strony Iraku chce ulokować w Polsce 10 wyrzutni antyrakietowych a w Czechach radar. Rosja stwierdziła, że te plany zagrażają jej bezpieczeństwu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]