Przejdź do zawartości

2007-12-07: Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Brukseli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 grudnia 2007
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski rozpoczął dziś wizytę w Brukseli, gdzie uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO. W piątek Sikorski spotkał się też w Brukseli z szefem rosyjskiego MSZ, Siergiejem Ławrowem.

Głównymi punktami spotkania szefów polskiej i rosyjskiej dyplomacji było rosyjskie embargo nałożone na polskie mięso oraz odblokowania polskiego stanowiska dotyczącego negocjacji Rosji i UE w sprawie partnerstwa i współpracy. Poruszony został tez problem przyszłego dialogu dotyczącego tarczy antyrakietowej.

Wcześniej zapowiadano, że głównym tematem będzie kwestia embarga. „Na pewno zostanie podniesiona kwestia embarga na polskie produkty mięsne. Na spotkanie zostali doproszeni polscy i rosyjscy eksperci zajmujący się kwestią embarga.” – powiedział Polskiemu Radiu rzecznik ministra spraw zagranicznych, Piotr Paszkowski.

W trakcie rozmowy ustalono, że Donald Tusk oraz Sikorski odwiedzą Moskwę w pierwszym kwartale przyszłego roku, a do Polski przylecą wiceministrowie reprezentujący różne resorty. Sikorski poinformował także, że zawiązana będzie na nowo "polsko-rosyjska komisja ds. trudnych", w której uczestniczyć będą Adam Rotfeld oraz Anatolij Torkunow.

Radosław Sikorski przed przylotem do Brukseli zatrzymał się na kilka godzin w Berlinie, by spotkać się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jednym z elementów rozmowy ma być wspólne objęcie patronatu nad renowacją gotyckiego kościoła w Gubinie, przy granicy z Niemcami.

Wcześniej rzecznik MSZ pozytywnie wypowiedział się na temat tej inicjatywy: „To piękny zabytek, który nie uległ zniszczeniu w momencie wkroczenia Armii Czerwonej. Przeważnie te zabytki ulegały całkowitemu zniszczeniu. Ten kościół został wypalony, ale ściany i bryła nie są zniszczone dlatego można go odbudować. Będzie to wspólne przedsięwzięcie polsko-niemieckie.”

W rozmowie między szefami dyplomacji Polski i Niemiec poruszany był też również problem Gazociągu Północnego. W tym przypadku Sikorski poinformował, że stanowisko Polski się nie zmieniło, lecz możliwe są rozmowy na poziomie eksperckim. Powrócono też do sprawy Powiernictwa Pruskiego. Przedstawił ocenę niemieckiego rządu w sprawie uznania roszczeń PP zasadnych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jako mało prawdopodobne.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]