Przejdź do zawartości

2007-12-04: Wenezuela: koniec z „socjalizmem XXI wieku”?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 grudnia 2007


Wenezuelczycy mają dosyć rządów Hugo Cháveza. W referendum zdecydowali, że socjalistyczny przywódca nie zostanie prezydentem po raz trzeci. Prezydent oznajmił, że uznaje swoją klęskę ale tylko „na razie”.

Chávez chciał wprowadzić do konstytucji zmianę, która pozwoliłaby mu kandydować w wyborach dowolną liczbę razy. Chciał też kontynuować reformy "socjalizmu XXI wieku". Referendum miało być jedynie formalnością.

„Przeciwko było 50,7%, za 49,29%. Frekwencja wyniosła 56%” – podała szefowa komisji wyborczej Tibisay Lucena.

Dana Perino, rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że obywatele Wenezueli „wyrazili swą opinię, głosowali przeciw reformom proponowanym przez Hugo Cháveza i sądzę, że dobrze to wróży. Wygląda na to, że ludzie pokazali, co myślą. Przewaga była niewielka (...), dlatego że opozycja nie mogła się pokazać w telewizji i wyrazić swego zdania”.

Sean McCormack, rzecznik Departamentu Stanu USA stwierdził, że „Wenezuelczycy przemówili. Nie mamy żadnych powodów, by wątpić w to, iż ten wynik oddaje wolę ludu wenezuelskiego. To wiadomość, że Wenezuelczycy mówią, iż nie chcą dalszej erozji demokracji i instytucji demokratycznych”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]