Przejdź do zawartości

2007-12-04: Co zaoferuje Tusk w Brukseli?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 grudnia 2007

Podczas dzisiejszego spotkania z szefem Komisji Europejskiej José Barroso polski premier Donald Tusk ma przedstawić klika propozycji Polski wobec spornych spraw. Rozmowa ma dotyczyć m.in. Karty Praw Podstawowych, obwodnicy Rospudy i limitów połowu dorsza.

Po dojściu przez PO do władzy jednym z priorytetów jest zmiana stylu współpracy z Unią Europejską. Pierwsze widoczne efekty to wywieszenie flagi UE, obok polskiej, przed kancelarią premiera. Tusk zdecydował także powiększyć szefowi UKIE kompetencje i podporządkować go bezpośrednio premierowi.

Dzisiejsze spotkanie w Brukseli w szefem Komisji ma przynieść także kilka konkretnych propozycji ze strony lidera PO. Tusk ma wytłumaczyć decyzję o podtrzymaniu weta wobec Karty Praw Podstawowych.

"Wszyscy moi rozmówcy będą dopominać się informacji, co takiego się stało. Jako rząd reprezentujemy w UE interes narodowy Polaków. Zadaniem mądrego rządu jest uzgodnienie tego interesu narodowego z interesem ogólnoeuropejskim. Ale można to robić w inny, skuteczniejszy sposób" - powiedział Tusk.

Drugim tematem rozmowy ma być kwestia budowy obwodnicy Augustowa. Polska prawdopodobnie przegra proces z Komisją Europejską w Trybunale Sprawiedliwości. W celu nie blokowania budowy autostrady Via Baltica Tusk chce zaproponować nową lokalizację budowy obwodnicy, aby była zgodna z pomysłami UE oraz opinią ekologów.

"Sama Rospuda nie może ucierpieć, Augustów nie może być rozjeżdżany w nieskończoność tirami, a Europa musi zrozumieć, że takie kraje jak Polska muszą być traktowane z większą wrażliwością" - stwierdził Donald Tusk.

Donald Tusk chce także poruszyć temat limitu połowów dorsza. W tym temacie Polska także procesuje się z Unią. Podczas spotkania premier chce zgodzić się także na wprowadzenie w Polsce zapisów o uprawach roślin genetycznie modyfikowanych, ale w zamian wprowadzone zostaną duże zaostrzenia, które de facto odstraszą od uprawiania.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]