Przejdź do zawartości

2007-12-02: Turcja na terenie Iraku walczy z Kurdami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 2 grudnia 2007

W piątek premier w:Recep Tayyip Erdoğan zezwolił na akcję armii tureckiej na terenach granicznych z Irakiem. Celem była grupa kilkudziesięciu kurdyjskich separatystów.

Turecka armia na swojej stronie internetowej napisała: "Przeciwko grupie 50-60 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) dokonano zdecydowanej interwencji. Grupa terrorystyczna doznała poważnych strat".

W sobotę tureckie helikoptery ostrzelały kurdyjskich separatystów w Iraku, jak powiedział rzecznik Masuda Barzaniego, przywódcy PPK, akcja nie spowodowała "żadnych ofiar".

Turcja będzie walczyć z Kurdami na terytorium irackim. Armia podkreśla jednak, że jej operacje nie są wymierzone w ludność cywilną tego kraju a w siły PPK, chyba że cywile będą "podejmowały wrogie działania wobec tureckich wojsk".

Operacje budzą jednak wątpliwości co do racji bytu, ponieważ iracki Kurdystan jest najspokojniejszym regionem w Iraku - Waszyngton wyraził niepokój planowanymi przez Ankarę działaniami.

Na granicy z Irakiem stacjonuje 100 tys. tureckich żołnierzy. Natomiast w północnym Iraku swoje bazy ma ok. 3 tys. bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu. Turcja oskarża ich o zabicie od 1984 roku ok. 40 tys. osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]