2007-12-01: Wizyta premiera na Litwie zakończona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 grudnia 2007

Głównymi tematami wczorajszego spotkania premiera Donalda Tuska i premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa była strategia na forum europejskim i w stosunkach z sąsiadami, jak również wspólne przedsięwzięcia energetyczne.

Zarówno strona litewska jak i polska zadeklarowały wolę "pilnej i intensywnej" współpracy odnośnie budowy mostu energetycznego. Obaj premierzy podkreślali również konieczność zaznaczenia strategii międzynarodowej. Tusk zapewnił premiera Litwy, że Polska pragnie poprawić stosunki z Rosją, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez Kirkilasa.

Donald Tusk spotkał się również z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie. Powrócił temat zwrotu ziemi i pisowni nazwisk polskich. Tusk wcześniej jednak odwiedził Cmentarz na Rossie, gdzie złożył wieniec na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego, a także na grobie ojca niepodległości litewskiej Jonasa Basanavicziusa.

Na koniec premier spotkał się z liderami opozycyjnej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Andriusem Kubiliusem i Emanuelisem Zingerisem.

Litewska prasa o wizycie Tuska[edytuj | edytuj kod]

"Wczorajsza wizyta w Wilnie premiera Polski Donalda Tuska przypominała powrót do domu długo oczekiwanego i wytęsknionego członka rodziny. (...) Premierzy nie powiedzieli, kiedy zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie budowy nowej siłowni na Litwie (...) Tusk utrzymuje, że nie należy wskazywać konkretnych dat podpisania porozumienia w sprawie budowy mostu energetycznego" - napisano w gazecie Lietuvos Rytas.

"Premierzy Polski i Litwy przyjaźnią się, ale nie potrafią się porozumieć. Polacy ciągle nie dają żadnych gwarancji, że polsko-litewski most energetyczny zostanie wybudowany i nadal domagają się jednej trzeciej, a może nawet więcej, energii elektrycznej z nowej siłowni atomowej" - napisano w dzienniku Viniaus Diana. Artykuł zatytułowany był tam: "Uśmiechy nie rozstrzygają problemów".

Źródła[edytuj | edytuj kod]