Przejdź do zawartości

2007-12-01: Aptekarze zamknęli apteki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 grudnia 2007

Dziś wielu chorych osób mogło mieć problem z realizacją recepty - część aptek została zamknięta. Cała sytuacja jest spowodowana zamieszaniem wokół leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że zmiany w liście leków wejdą w życie już dziś. Nie wszystkie apteki zdążyły jednak wprowadzić zmiany.

Zamkniętych zostało około półtora tysiąca aptek. Problem wystąpił głownie w małych miejscowościach, gdzie małe apteki nie zatrudniają informatyków. Właściciele wszystkie zmiany muszą samodzielnie wprowadzić do komputerów.

Ministerstwo Zdrowia nie było pewne czy zmiany wejdą w życie 1 czy 16 grudnia. Dopiero wczoraj wieczorem wszystko się wyjaśniło, ale było zbyt późno, aby aptekarze zdążyli. Problemy z nową lista leków refundowanych były wynikiem błędów w cenach i nazwach preparatów.

"11,5 tys. z 13 tys. polskich aptek będzie miało w nocy z piątku na sobotę przesłaną nową listę leków refundowanych. Jeszcze dziś w nocy ta lista będzie przesłana, a aptekarze będą mogli ją zainstalować. Prawdopodobnie z powodów technicznych i posiadanego sprzętu komputerowego, jedynie 1,5 tys. aptek nie da rady tego uczynić" - mówiła wczoraj minister zdrowia Ewa Kopacz.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]