2007-11-29: Polska pozwana przez KE za brak numeru 112

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 29 listopada 2007

Komisja Europejska zdecydowała się na pozwanie Polski przed unijny Trybunał Sprawiedliwości za wadliwie działający numer alarmowy 112.

Komisja Europejska skierował sprawę do unijnego trybunału ponieważ polskie władze do tej pory nie zagwarantowały sprawnie funkcjonującego numeru alarmowego 112 pod którym można wezwać wszystkie służby ratunkowe – policję pogotowie czy straż pożarną. Na Polskę może zostać nałożona kara finansowa.

KE wydała oświadczenie, w którym napisała, że w Polsce i na Łotwie "informacje o miejscu przebywania osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z telefonów komórkowych nadal nie są udostępniane służbom ratowniczym". Podkreśliła ona, że w obu wymienionych krajach trwają prace, "ale wdrażanie potrzebnych do tego systemów wciąż nie jest zakończone".

"Obywatele europejscy podróżujący do innych krajów Unii, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych, muszą mieć pewność, że po wybraniu numeru alarmowego zostaną zlokalizowani przez służby ratunkowe" - stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

"Przewidziane jest możliwie jak najszybsze podjęcie decyzji o implementacji rozwiązania tymczasowego w zakresie lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112, a także budowa docelowego, nowoczesnego zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego za pomocą numeru alarmowego 112. Przygotowany w najbliższych dniach plan sprawnej realizacji projektu ma za zadanie przekonanie Komisji do jak najszybszego wycofania skargi w świetle argumentów o wygaśnięciu przesłanek interwencji KE" - podało MSWiA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]