Przejdź do zawartości

2007-11-28: Tusk: „Polska nie będzie blokować negocjacji Rosja - OECD”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 listopada 2007

Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że "Polska nie będzie blokować negocjacji Rosja - OECD".

"Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Same negocjacje wymagają od państw aspirujących spełnienia wielu kryteriów. Strona polska będzie zachowywała możliwość opiniowania dalszego przebiegu negocjacji, ale ten pierwszy krok ma na celu i na pewno przyniesie dobre efekty, także jeśli chodzi wzajemne relacje polsko-rosyjskie" - stwierdził Tusk.

Premier powiedział również, że decyzję tą Rosja przyjęła "z najwyższym zadowoleniem".

W odpowiedzi na decyzję Tuska Kancelaria Prezydenta RP wydała oświadczenie: "Kancelaria Prezydenta RP z najwyższym zdumieniem przyjmuje deklarację Donalda Tuska w kwestii zmiany stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej wobec przystąpienia Rosji do OECD. W tej bardzo ważnej dla strategicznych interesów naszego kraju sprawie, współodpowiedzialny za polską politykę zagraniczną Prezydent RP nie był informowany".

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że będą prowadzone z Rosją rozmowy dotyczące zniesienia embarga na polskie mięso.

Natomiast premier poinformował, że pierwsze rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji będą zapoczątkowane prawdopodobnie 6 grudnia 2007 w Brukseli. "Bardzo bym chciał, żeby to było możliwie szybko. Macie tam co prawda swój kalendarz wyborczy, ale z całą pewnością ani my Polacy, ani wy Rosjanie nie będziemy szczególnie długo czekać i na wizytę, i na korzystne dla obu stron ustalenia" - powiedział Donald Tusk.

Źródła[edytuj | edytuj kod]