2007-11-27: Pierwsze zdjęcie Księżyca z chińskiego orbitera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 listopada 2007
Wen Jaibao, premier Chin

Chiny opublikowały pierwsze zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu wykonane przez pierwszy chiński orbiter Księżyca, Chang'e 1. Oprawione czarno-białe zdjęcie uroczyście odsłonił premier Chin, Wen Jaibao, w Pekińskim Centrum Kontroli Aerokosmicznej.

Zdjęcie obejmuje obszar Księżyca o współrzędnych selenograficznych: od 54° do 70° szerokości południowej i od 57° do 83° długości wschodniej (460 x 280 km). Przedstawia ono wyżynny obszar złożony głównie z plagioklazu. Górny prawy róg zajmują pokrywy bazaltowe. Zdjęcie stanowi mozaikę 19 zdjęć powierzchni Księżyca. Wykonano je między 20 a 21 listopada.

Sun Laiyan, szef chińskiej agencji kosmicznej, powiedział, że "zdjęcie jest bardzo ostre i bardzo dobrej jakości".

Po raz kolejny zdementował też informacje, jakoby Chiny miały plan załogowych lotów na Księżyc. Powiedział, że nic o takich planach nie wie i na razie będą prowadzone tylko misje bezzałogowe. Przypomniał, że druga faza eksploracji Księżyca przewidziana jest na 2012 i będzie to łazik księżycowy. W 2017, w fazie trzeciej, Chiny chcą wysłać próbnik Księżyca, który dostarczy na Ziemię próbki gruntu.

Chiny zakończyły również pozyskiwanie ziemi pod nowy kosmodrom Wenchang. Będzie zajmował on powierzchnię około 20 km². Budowa nowego ośrodka startowego będzie wymagało przesiedlenie ponad 6000 mieszkańców do końca 2008 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]