2007-11-27: Pierwsze zdjęcie Księżyca z chińskiego orbitera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 27 listopada 2007
Nauka
Wen Jiabao 02.jpg
Wen Jaibao, premier Chin

Chiny opublikowały pierwsze zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu wykonane przez pierwszy chiński orbiter Księżyca, Chang'e 1. Oprawione czarno-białe zdjęcie uroczyście odsłonił premier Chin, Wen Jaibao, w Pekińskim Centrum Kontroli Aerokosmicznej.

Zdjęcie obejmuje obszar Księżyca o współrzędnych selenograficznych: od 54° do 70° szerokości południowej i od 57° do 83° długości wschodniej (460 x 280 km). Przedstawia ono wyżynny obszar złożony głównie z plagioklazu. Górny prawy róg zajmują pokrywy bazaltowe. Zdjęcie stanowi mozaikę 19 zdjęć powierzchni Księżyca. Wykonano je między 20 a 21 listopada.

Sun Laiyan, szef chińskiej agencji kosmicznej, powiedział, że "zdjęcie jest bardzo ostre i bardzo dobrej jakości".

Po raz kolejny zdementował też informacje, jakoby Chiny miały plan załogowych lotów na Księżyc. Powiedział, że nic o takich planach nie wie i na razie będą prowadzone tylko misje bezzałogowe. Przypomniał, że druga faza eksploracji Księżyca przewidziana jest na 2012 i będzie to łazik księżycowy. W 2017, w fazie trzeciej, Chiny chcą wysłać próbnik Księżyca, który dostarczy na Ziemię próbki gruntu.

Chiny zakończyły również pozyskiwanie ziemi pod nowy kosmodrom Wenchang. Będzie zajmował on powierzchnię około 20 km². Budowa nowego ośrodka startowego będzie wymagało przesiedlenie ponad 6000 mieszkańców do końca 2008 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]