Przejdź do zawartości

2007-11-24: Rosja: kampania przed wyborami do Dumy Państwowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 listopada 2007
Baner agitujący do głosowania na Putina w Sankt Petersburgu

W Rosji trwa kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi, która poprzedzi wybory prezydenckie w marcu przyszłego roku.

Ponieważ kończy się druga kadencja urzędowania obecnego prezydenta Władimira Putina zdecydował się on startować w grudniowych wyborach parlamentarnych. 21 listopada przemawiał on podczas wiecu na arenie sportowej Łużniki, rozpoczynając kampanię wyborczą. na wiec przyszło ok. 5 tys osób, na tle przemawiającego obecnego prezydenta znajdował się m.in. baner "Zwycięstwo Putina- zwycięstwem Rosji."

Мы готовы к диалогу со всеми нормальными людьми из демократической оппозиции.

Jesteśmy gotowi do dialogu z wszystkimi normalnymi ludźmi demokratycznej opozycji.

—Borys Niemcow

Opozycyjna partia Sojusz Sił Prawicowych zarzuca Putinowi wykorzystywanie urzędu prezydenckiego do agitacji na partię Jedna Rosja, z list której startuje on w wyborach do Dumy Państwowej. Przedstawiciele partii złożyli nawet z tego powodu pozew do Sądu Najwyższego o skreślenie nazwiska obecnego prezydenta z list wyborczych. Pozew został oddalony.

Najważniejsza postacią opozycyjnego SPS jest Borys Niemcow, który także zamierza ubiegać się o urząd prezydenta w marcu 2008. Wczoraj zadeklarował on, że jest gotów do rozmów z wszystkimi siłami demokratycznej opozycji. Michaił Kasjanow, który do tej pory był jednym z ważniejszych kandydatów opozycji jest gotów do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydencki na rzecz Niemcowa.

W trakcie kampanii wyborczej prokuratura już zauważyła przypadki łamania prawa wyborczego poprzez rozdawanie ulotek wraz z produktami spożywczymi czy kupowanie głosów dzięki wręczaniu gotówki.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]