Przejdź do zawartości

2007-11-24: Na Łysej Polanie zostanie porąbany szlaban graniczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 listopada 2007
Polak i Słowak to są odwieczni autentyczni "dwaj bratankowie". Niech przy blasku ognia tej watry zabrzmią słowa hymnu Zjednoczonej Europy "Ody do radości"

—Jerzy Paprocki, Peter Petko

Ponieważ w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 otwarte zostaną granice Polski z innymi państwami Unii Europejskiej na Łysej Polanie zostanie symbolicznie porąbany szlaban graniczny między Polską a Słowacją.

Dzieła tego mają dokonać marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara oraz przewodniczący kraju preszowskiego Peter Chudik. Do zdarzenia ma dojść zaraz po północy, a obaj wykonawcy tego symbolicznego aktu przywdziać mają charakterystyczne dla harnasiów nakrycia głowy.

Przedstawiciele towarzystw polsko-słowackiego i słowacko-polskiego wydali z tej okazji specjalny apel, w którym napisali m.in.: Skorzystajmy z tego wspaniałego wydarzenia i te chwile uczcijmy symbolicznym braterskim spotkaniem w miejscu tym, które nas kiedyś dzieliło, to jest na przejściu granicznym w Łysej Polanie - Tatranskiej Javorinie. Rozpalmy na polanie w tę noc symboliczną watrę. (...) Bo Polak i Słowak to są odwieczni autentyczni "dwaj bratankowie". Niech przy blasku ognia tej watry zabrzmią słowa hymnu Zjednoczonej Europy "Ody do radości".

Wcześniej w tym miejscu doszło już do podobnego spotkania w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004, czyli w momencie przyłączenia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości