Przejdź do zawartości

2007-11-23: Nowe autobusy w Bydgoszczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 23 listopada 2007
Ikarus 280 komunikacji miejskiej w Poznaniu

Bydgoskie MZK czekają w najbliższych latach kolejne zmiany taboru. Plany przewidują wymianę dużej części autobusów już do 2010 roku. Jej przedmiotem staną się głównie marki Ikarus 280.7-B i Jelcz. Do zakupu nowych autobusów zmusiły przedsiębiorstwo rosnące koszty utrzymania i remontów. Skalę problemu oddaje fakt, że mimo posiadania 39 autobusów Ikarus 280.7-B, używa się teraz zaledwie 29 sztuk.

Nie będą to pierwsze nowe pojazdy w zakładzie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. W marcu 2007 wymieniono 33 Ikarusy 280 na nowe przegubowe Mercedesy Citaro.

Zmianami planowanymi przez dyrekcję MZK jest wymiana do końca tego roku 4 egzemplarzy Jelcza M181MB. W kwietniu dojdzie do zakupu ok. 11 sztuk wysoko podłogowych autobusów w zamian za Ikarusy 280.7-B. Spowoduje to redukcję tych pojazdów do 16 sztuk wożących pasażerów. Po zakupie nowych autobusów na drogach będzie też o 2 autobusy Jelcz mniej. Ponadto do 2011 roku wycofane zostaną Jelcze LO90M, Man NG313 i Man NL223. Główną marką autobusów, które zastąpią obecnie używane modele będą właśnie Mercedesy Citaro, oraz Solarisy.

Bydgoszcz również odchodzi od autobusu Volvo B10LE, który na drogach jeździ w ilości 7 egzemplarzy (z 11 na stanie). Brakujące cztery zastępują krótkie wersje Citaro, których Bydgoszcz posiada 10. Pozostałe 6 jeżdżą za B10LE 6x2 i Volvo B10L. Liczba jeżdżących po ulicach Ikarusów 280.70B, również spadła w ostatnim czasie, jedynym autobusem, na którym kursuje Ikarus 280.70B jest autobus linii 69. (Osiedle Błonie - Osiedle Tatrzańskie).

W Bydgoszczy przypisanie marek autobusów do danej linii związana jest z faktem przypisania danych marek autobusów do danej Zajezdni. Zajezdnia obsługuje daną linię biorąc pod uwagę między innymi odległości dojazdu dodanej linii. Zajezdnia przy ul. Szajnochy ma przypisane przede wszystkim linie związane z obsługą Fordonu. Na Zajezdni przy ul. Szajnochy garażują autobusy marki Volvo, dlatego tam właśnie jeździ obecnie najwięcej autobusów tej marki. Miasto otrzymało również kilkadziesiąt nowych autobusów marki Solaris dla obsługi linii autobusowych: 51(Plac Kościeleckich-Deszczowa),56(Plac Kościeleckich - Belma), 58 (Plac Kościeleckich - Smukała) i 69 (Osiedle Błonie - Osiedle Tatrzańskie)

Ponadto w związku z wygranym przez firmę Mobilis przetargu na autobus 69, zostały wpuszczone autobusy marki Solaris 18, których Mobilis obecnie posiada ponad 50 sztuk. Wszystkie autobusy Solaris 18 obsługują wyłącznie linie 69. Eksploatowane do niedawna Haulienze i Ikarusy na linii 69, zostały zastąpione właśnie przez Solarisy, których dodatkowe 27 sztuk Mobilis wypuścił do ruchu 12.08.08.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości