2007-11-23: Deklaracja koalicyjna PO-PSL podpisana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 23 listopada 2007

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisali w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Koalicjanci zobowiązali się w niej, że "działania wspólnego rządu opierać się będą na fundamentach wolności i solidarności, równości wobec prawa, tolerancji i sprawiedliwości".

"W poczuciu odpowiedzialności za Rzeczpospolitą Polską, w odpowiedzi na demokratyczną decyzję jej obywateli, PO i PSL (...) podejmują zaszczytną służbę na rzecz Ojczyzny, przez wspólne utworzenie rządu oraz wspierającej go koalicji parlamentarnej. Podejmujemy partnerską współpracę z dobrą wolą poszukiwania kompromisów, w oparciu o wzajemne zaufanie, na drodze otwartego dialogu w sprawach o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków, z myślą o budowaniu silnej pozycji i międzynarodowego autorytetu Polski. Gdy nie będzie można go osiągnąć, nie będziemy forsować rozwiązań wbrew partnerowi koalicyjnemu" - można przeczytać w Deklaracji Koalicyjnej PO-PSL, którą podpisali w piątek premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak.

Koalicjanci zobowiązali się w Deklaracji, że podejmą działania na rzecz utrzymania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ograniczą biurokrację, zmniejszą koszty działania administracji, zniosą nadmiar przepisów i regulacji, obniżą i uproszczą podatki, efektywnie wykorzystają fundusze UE, rozbudują i zmodernizują infrastrukturę drogową i komunikacyjną. Koalicja deklaruje też, że terminowo ukończy inwestycje związane z Euro2012.

"To gwarancja dobrej współpracy partii, które mają do siebie zaufanie i wprowadzą do polityki nowy, dobry obyczaj współrządzenia poprzez zaufanie i dialog, a nie konflikty i swary. Ten papier jest cierpliwy i my jesteśmy cierpliwi. To słowo stanie się ciałem i będzie ciałem przez cztery lata" - powiedział po podpisaniu umowy koalicyjnej Tusk.

Źródła[edytuj | edytuj kod]