2007-11-22: XVIII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 listopada 2007
Belweder

W dniach 20-21 listopada 2007 r. w Warszawie odbyło się XVIII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy. Posiedzeniu przewodniczył ze strony polskiej: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Michał Kamiński, ze strony ukraińskiej: Zastępca Szefa Sekretariatu Prezydenta Ukrainy Ołeksandr Czałyj. W spotkaniu wzięli udział również: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba oraz Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych KPRP Mariusz Handzlik.

Tematem rozmów Komitetu była bieżąca współpraca polityczna, w tym kwestie związane z wizytą Lecha Kaczyńskiego w Kijowie, kalendarzem spotkań na 2008 rok oraz stanem realizacji Mapy Drogowej Współpracy Polsko-Ukraińskiej na lata 2007-2008. Rozmawiano także o sprawach dotyczących wejścia Polski do strefy Schengen.

Omówiono również obecny stan stosunków Ukraina-UE oraz Ukraina-NATO, zwłaszcza w kontekście wiosennego Szczytu NATO w Bukareszcie. Strona polska potwierdziła nieustanne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy.

Rozmowy dotyczyły również bezpieczeństwa energetycznego. Strony pozytywnie oceniły wyniki Szczytów Energetycznych, które odbyły się w bieżącym roku w Krakowie i w Wilnie i zapowiedziały organizację kolejnego szczytu wiosną 2008 r. na Ukrainie. Wyrażono również poparcie dla realizacji Euroazjatyckiego Korytarza Tranzytowego dla surowców energetycznych.

Ponadto, tematem rozmów była współpraca naukowa i kulturalna oraz sprawy związane z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Następne spotkanie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy odbędzie się wiosną 2008 r. na Ukrainie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]