2007-11-22: Singapur: szczyt UE i krajów ASEAN

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 22 listopada 2007

W Singapurze odbył się szczyt Unii Europejskiej i krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii wolnego handlu między oboma blokami państw.

UE reprezentował przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso oraz szefowa europejskiej dyplomacji Benita Ferrero-Waldner.

Co prawda rozmowy na temat wolnego handlu rozpoczęły się już w maju, ale wówczas nie uzgodniono konkretnych postanowień. Pertraktacje utrudnił jeszcze kryzys w Birmie, która również jest członkiem ASEAN.

Kraje uczestniczące w szczycie uzgodniły wspólną deklarację wzywającą m.in. do uwolnienia więźniów politycznych w Birmie i rozszerzenia stosunków gospodarczych. Nie padły jednak konkretne terminy realizacji tych uzgodnień.

"Witamy z zadowoleniem decyzję rządu Birmy w sprawie zwiększenia współpracy z ONZ oraz rozpoczęcia dialogu z Daw Aung San Suu Kyi, przypominając, że tego rodzaju dialog powinien być prowadzony z wszystkimi zainteresowanymi partiami i etnicznymi grupami" - napisano w deklaracji.

Natomiast 20 listopada kraje ASEAN podpisały Kartę ASEAN. Ma ona przyczynić się do integracji gospodarczej oraz powstania strefy wolnego handlu.

Do ASEAN należą takie kraje jak: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Birma, Laos i Kambodża. Gośćmi tegorocznego szczytu są Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia.

Źródła[edytuj]