2007-11-22: Dziś zostanie przedstawiona treść deklaracji koalicyjnej PO-PSL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 listopada 2007

Deklaracja koalicyjna pomiędzy PO i PSL najprawdopodobniej dziś popołudniu zostanie opublikowana. Jej podpisanie nastąpić ma natomiast jutro, przed expose Donalda Tuska.

Taką informację podał w porannym wywiadzie dla TVN 24 Zbigniew Chlebowski. Szef klubu Platformy Obywatelskiej przyznał, że deklaracja koalicyjna nie będzie zbyt obszernym dokumentem, gdyż zawierać będzie tylko główne założenia i intencje nowego rządu. Chlebowski podkreślił, że mają być tam zawarte elementy, które łączą, a nie dzielą obie partie.

„Jest gotowy do tego, by podpisy złożyli pod nim Donald Tusk i Waldemar Pawlak. Uważam, że stanie się to jutro przed wygłoszeniem przez premiera expose, ponieważ dziś wicepremier Waldemar Pawlak przebywa w Brukseli. Deklarację o współpracy i expose należy traktować kompleksowo. Wszystkie poprzednie umowy koalicyjne bazowały na tysiącach stron dokumentów, autorzy prześcigali się w pomysłach, i wiadomo, jak te koalicje się kończyły. Obecna deklaracja koalicyjna będzie wyrażeniem woli współpracy. Z konkretnym przesłaniem w sprawie polityki społecznej, gospodarczej i zagranicznej. Będzie tam to, co łączy PO i PSL, a nie to co dzieli. Nie sądzę, aby pojawiły się poważne rozbieżności. Może czasami dojść do twardej, męskiej dyskusji tak, jak w polityce” – powiedział Zbigniew Chlebowski.

"Deklaracja będzie liczyć trzy może cztery strony, bo program koalicyjny będzie zawarty w expose. Znajdzie się w niej to co, nas łączy i zapisy o równości, braterstwie i solidarności" - powiedział Jan Bury z PSL.

"Przesłałem już deklarację wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi. On naniesie ostateczne kosmetyczne poprawki. Nie siedzimy na tym dokumentem, nie sprzeczamy się. Mamy do siebie zaufanie. Wiemy, że bez PSL Platforma nie przeforsuje w Sejmie żadnych ustaw, i odwrotnie" – powiedział Donald Tusk.

W założeniu expose Donalda Tuska ma być czymś na wzór rozwinięcia deklaracji koalicyjnej PO i PSL.

Źródła[edytuj | edytuj kod]