2007-11-21: Minister Sikorski interweniował w sprawie sitcomu u Ruperta Murdocha

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rupert Murdoch
środa, 21 listopada 2007

Radosław Sikorski, szef MSZ wczoraj wieczorem rozmawiał przez telefon z Rupertem Murdochem. Była to kolejna reakcja polskiej dyplomacji na przeczące historii i obrażające Polaków dowcipy stacji FOX News. 14 listopada w sitcomie tejże stacji pojawiła się wypowiedź, że "Polacy mają we krwi współpracę z nazistami".

„Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z Rupertem Murdochem, właścicielem News Corporation, aby poddać pod uwagę sformułowania, historycznie nieprawdziwe i głęboko szkalujące, które zostały wypowiedziane w sitcomie "Back to you" wyemitowanym przez telewizję FOX News” – podało wczoraj MSZ.

Rozmowa szefa polskiego MSZ z właścicielem stacji FOX News nastąpiła już po oficjalnych, przeprosinach ze strony amerykańskiej telewizji. Dotychczasowa reakcja Amerykanów nie zadowoliła polskiej dyplomacji.

W rozmowie z Sikorskim, Murdoch miał obiecać osobiste zaangażowanie w przeciwdziałanie podobnym przypadkom w przyszłości.

Telewizja FOX News ponownie publicznie przeprosiła za "dowcip" wydając oświadczenie, w którym można przeczytać:

"Fox Broadcasting Company i 20th Century Fox Television chce wyrazić głębokie i szczere przeprosiny za nieliczący się z uczuciami widzów fragment dialogu w czasie epizodu serialu "Back to You" nadanego 14 listopada. W żadnym wypadku dialog ten nie chciał sugerować jakiegokolwiek związku między narodem polskim a hitleryzmem. Wspomniane słowa były wypowiedziane przez postać znaną z ignorancji i przedstawiania dziwacznych opinii. Puszczenie tego fragmentu na antenę było jednak błędem i przepraszamy wszystkich, którzy zostali nim obrażeni. Usunęliśmy go z odcinka serialu wysłanego do wszystkich platform dystrybucji na potrzeby wszelkich przyszłych emisji".

Robert Szabla z telewizji Polvision w Chicago stwierdził, że oświadczenie jest wynikiem protestów jakie podjęła Polonia i Frank Spuli, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Radosława Sikorskiego.

Źródła[edytuj]