2007-11-21: Deklaracja Koalicyjna PO-PSL będzie podpisana do piątku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 21 listopada 2007
Platforma obywatelska logo.gif
PSL logo.jpg

Poseł PSL Eugeniusz Grzeszczak zapewnił na antenie TVN24, że do piątku zostanie podpisana Deklaracja Koalicyjna między PO a PSL. Według Grzeszczaka cały tekst jest gotowy. Czeka jedynie na poprawki redakcyjne i dopisanie jednego aspektu dotyczącego polityki zagranicznej.

Zwlekanie z podpisaniem i upublicznieniem porozumienia między koalicjantami jest według posła PSL spowodowane "piętrzącym się kalendarzem Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka". Moment podpisania zostanie ustalony tak, aby stał się "faktem medialnym".

Zdaniem głównego negocjatora w sprawie koalicji ze strony PSL, jakim jest poseł Grzeszczak, do końca tygodnia będą także znane personalia wiceministrów. Jednak najpierw będą one przedstawione premierowi i poszczególnym ministrom a dopiero potem upublicznione.

Oficjalnie liderzy obu partii podkreślają zgodność w rozmowach co do osadzania stanowisk. Jednak pojawiają się informację o dużych konfliktach w kilku ministerstwach.

PSL forsuje kandydaturę Jana Borkowskiego na stanowisko sekretarza stanu MSZ. Według lidera ludowców Waldemara Pawlaka wszystko jest już ustalone z ministrem Sikorskim. Jednak wiadomo, że szef MSZ ma innego faworyta na to stanowisko i jest nim Ryszard Schnepf. Najprawdopodobniej Radosław Sikorski powoła właśnie jego na pierwszego wiceministra. Konflikt jest także przy obsadzie sekretarzy stanu w resortach rolnictwa oraz środowiska. Tam zarówno PSL i PO ma swoich kandydatów i żadna ze stron nie chce się ugiąć.

Walka o stanowisko sekretarza stanu jest ważna, ponieważ tylko to stanowisko w randze wiceministra może pełnić poseł lub senator. Dodatkowo oba ugrupowania ustaliły, że nie pójdą drogą PiS, które w wielu resortach obsadzało stanowiska sekretarzy stanu wieloma osobami. Obecni koalicjanci ustali, że w każdym ministerstwie będzie tylko jeden wiceminister w randze sekretarza stanu a pozostali jako podsekretarze stanu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]