Przejdź do zawartości

2007-11-20: Wielka Brytania: wirus H5N1 wykryty na kolejnej fermie drobiu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 listopada 2007
Wirusy H5N1 (w kolorze złotym) na komórkach MDCK (zielone)
Drób

Wczoraj brytyjskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło już na drugiej fermie drobiu obecność chorobotwórczego szczepu ptasiej grypy typu H5N1. Ferma znajduje się we wschodniej Anglii.

"Wygląda na to, że infekcja musiała pojawić się niedawno, gdyż kiedy badano drób, wydawał się zdrowy" - powiedziała rzeczniczka resortu rolnictwa. Poinformowała ona także, że wszystkie znajdujące się na niej indyki zostały "wycofane".

W minionym tygodniu po stwierdzeniu pierwszego przypadku wykrycia wirusa ptasiej grypy H5N1 wybito ok. 5 tysięcy indyków, 1000 kaczek i 500 gęsi. Wprowadzono obejmującą 3 km, strefę ochronną oraz wzięto pod obserwację obszar 10 kilometrowy. W obserwowanej strefie znajdują się cztery inne fermy należące do tego samego właściciela.

Rzeczniczka ministerstwa rolnictwa poinformowała, że w związku ze zlokalizowaniem drugiego ogniska wirusa poszerzono obserwowany obszar oraz wyznaczono nową strefę bezpieczeństwa.

Badania potwierdziły, że wirus H5N1 może powodować u ludzi zgony jeżeli do zarażenia dojdzie bezpośrednio od ptaków. Jeśli wirus zmutuje i będzie przenosił się między ludźmi może doprowadzić do epidemii groźnej odmiany grypy. Do tej pory z powodu ptasiej grypy zmarło ponad 200 osób, głównie zamieszkujących południowo-wschodnie tereny Azji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]