2007-11-20: Trujące koraliki Bindeez są też w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 listopada 2007
Koraliki Bindeez
Koraliki Bindeez

Badania wykazały, że znajdujące się na polskim rynku koraliki Bindeez również zagrażają zdrowiu i życiu dzieci. Firma Cobi zdecydował się na wstrzymanie sprzedaży i wycofanie asortymentu Bindeez z polskiego rynku już 9 listopada.

20 listopada pojawiło się na stronie polskiego importera zabawki oświadczenie. Firma potwierdziła w nim przypuszczenia o zawartości szkodliwej substancji w produkcie.

W oświadczeniu napisano m.in.: "Niniejszym informujemy, że w wyniku zleconych przez Cobi dodatkowych badań koralików Bindeez otrzymaliśmy z Instytutu Barwników i Produktów Organicznych w Zgierzu potwierdzenie obecności 1,4 butanodiolu w badanych próbach. W uzupełnieniu do sprawozdania z badań numer 10/LBS/251/G/07 informujemy, że substancja 1,4 butanodiol ma szerokie zastosowanie w procesach przemysłowych, m. in. do farb i tworzyw sztucznych. Stosowanie tej substancji w produkcji nie jest zabronione, nie znajduje się ona również w „Wykazie substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem”, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz. U. Nr 201, poz. 1674). (...) Niewłaściwe zastosowanie zabawki, tj. połknięcie koralików, zależnie od ilości połkniętych elementów, może doprowadzić do utraty stanu świadomości lub spowodować uszkodzenie układu pokarmowego. (...) Obecnie rozpoczęto testową produkcję według nowej udoskonalonej receptury dodatkowo wzbogaconej o gorzki składnik zniechęcający dzieci do ewentualnego, przypadkowego spożycia koralików".

Urszula Siedlecka, wiceprezes Zarządu firmy Cobi poinformowała, że osoby które nabyły szkodliwe koraliki otrzymają zwrot pieniędzy wydanych na zabawkę.

Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedziała, że Cobi musi również dotrzeć do klientów, którzy nabyli zabawkę. Może to się odbyć np. przy pomocy kampanii informacyjnej.

W Australii wycofano z rynku ok. pół miliona zestawów koralików, które wcześniej wybrano tam zabawką roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]