2007-11-20: Euro 2008: czy Włosi chcieliby trafić do grupy z Polską?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 20 listopada 2007
Euro 2008

Wczoraj o godzinie 17.00 w serwisie tvn24.pl pojawił się artykuł "Euro 2008: Włosi chcieliby trafić do grupy z Polską". Podano w nim informację, że według ankiety przeprowadzonej we włoskiej gazecie "La gazetta dello Sport" włoscy kibice na pytanie "Którego kraju lepiej uniknąć na Euro 2008 ?" najrzadziej wskazywali Polską reprezentację.

Cquote1.svg Hey na włoskiej stronie prestiżowej gazety La Gazzetta dello Sport jest ankieta, którego kraju Włosi boją się najbardziej na Euro 2008. (...) Głosujcie na Polskę, niech się Włosi zdziwią. Cquote2.svg

—fragment tekstu Jakuba Łupińskiego, krążący między internautami

Jak podał serwis tvn24.pl włoscy kibice najbardziej obawiają Francuzów. Aż 46% internautów wybrało ten kraj, którego reprezentacji nie chcieliby widzieć jako rywala Włochów. Hiszpanów i Niemców wskazało 17% glosujących.

Po publikacji jednak zaczęło przybywać głosów wskazujących Polaków jako drużyny najbardziej groźnej dla Włochów. Między internautami krążył link do tej strony między innymi z takim tekstem "Hey na włoskiej stronie prestiżowej gazety La Gazzetta dello Sport jest ankieta, którego kraju Włosi boją się najbardziej na Euro 2008. Rano Polska miała 0,9% i była na końcu teraz ma ponad 11% i jest 4. Głosujcie na Polskę, niech się Włosi zdziwią." Do jednego z redaktorów Wikinews tekst ten dotarł po godz. 23.00.

logo serwisu wykop.pl

19 listopada na społecznościowym serwisie wykop.pl o godz. 23:27 pojawił się link do strony włoskiej gazety pt. "Niech się Włosi zdziwią". Przed godziną 2:00 Polska była już na pierwszym miejscu i miała 65% głosów, o godzinie 4:00 - 72% a o 10:00 - 75%. Od godziny 13:42 podstrona włoskiej gazety z ankietą była niedostępna. Ponownie pojawiła się w internecie, kilka minut przed godziną 18:00, Polska miała wówczas 83,2% głosów (co najmniej 155 tysięcy głosów). 85% osiągnęła o godzinie 19:15. Natomiast o godzinie 20:40 miała już 90% głosów. 22 października w godzinach popołudniowych ankieta została przywrócona i polska ma znów 11% głosów.

W tym przypadku okazało się, że podanie negatywnej dla polskich kibiców informacji zaowocowało dość wyraźnym odzewem, a internetowy sondaż okazał się niezbyt miarodajnym narzędziem. Po dwóch dniach do Wikinews dotarła informacja droga mailową, że autorem cytowanego hasła krążącego po sieci jest Jakub Łupiński, który rozesłał ją do 100 swoich znajomych przed godziną 22.00 na Gadu Gadu (do redaktorów Wikinews także ta informacja trafiła poprzez GG). Ponieważ informacje w mediach pojawiły się kilka godzin wcześniej, najprawdopodobniej takich spontanicznych akcji było o wiele więcej.

Komentarze internautów poza wykopem pojawiały się także w innych mediach, które opublikowały wcześniejsze dane w sondażu, także na forach tych mediów, np. Wirtualnej Polski, dało się zauważyć podobnego typu apele.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]