Przejdź do zawartości

2007-11-19: V edycja Konkursu Edukacja Międzykulturowa „Nauczanie w różnorodności 2007”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 listopada 2007
Maria Kaczyńska podczas wręczania nagród V edycji Konkursu Edukacja Międzykulturowa „Nauczanie w różnorodności 2007”

W dn. 13-14 listopada 2007 r. Maria Kaczyńska przebywała z wizytą w Paryżu, dokąd udała się na zaproszenie Prezes Evens Foundation Pani Corinne Evens, by wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji „Wizja Europy w przyszłości” oraz w uroczystości wręczenia nagród V edycji Konkursu Edukacja Międzykulturowa „Nauczanie w różnorodności 2007”. W tym roku Fundacja Evens nagrodziła szkoły z Belgii, Polski i Francji, które przygotowały projekty propagujące otwartość na inne kultury oraz poszanowanie dla innych tradycji wśród dzieci i młodzieży.

Tegoroczni laureaci z Polski

[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół nr 3, Czerwionka–Leszczyny (Północny Śląsk)

[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2005 miejscowa publiczna szkoła podstawowa oraz gimnazjum w Czerwionce - Leszczynie (Zespół Szkół nr 3), małej miejscowość położonej w regionie Górnego Śląska, organizują program kształcenia pod nazwą „Śląsk na skrzyżowaniu trzech wyznań – katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i żydowskiego”. Program ma na celu zapoznanie uczniów z lokalną różnorodnością religijną, a jego realizację wspierają władze szkolne, dyrektorzy, nauczyciele różnych przedmiotów, rodzice i uczniowie. Z metodycznego punktu widzenia, podjęto próbę jak najaktywniejszego zaangażowania uczniów w realizację programu. Informacje zebrane przez uczniów wykorzystywane są przy tworzeniu prezentacji multimedialnej.

Podczas wdrażania programu poświęcono również czas na analizę dotychczas zrealizowanych założeń. W ramach tych podsumowań zdano sobie sprawę z tego, jak bardzo pomijana jest żydowska historia regionu. Biorąc pod uwagę lokalną historię, szkoła doszła do wniosku, że nauczanie o żydowskich sąsiadach przed drugą wojną światową może być pewnym hołdem dla ofiar Holokaustu, jak również ważnym narzędziem wykorzystywanym przy poszukiwaniu tożsamości europejskiej oraz budowaniu świadomości obywatelskiej.

Coraz bardziej zdając sobie sprawę z faktu, iż poziom znajomości rzeczy jest niski, szkoła rozpoczęła nowy, złożony projekt międzykulturowy pod hasłem „Ślady Żydów na Górnym Śląsku”. Projekt był realizowany przy współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Przekonanie o istotnej roli działań edukacyjnych dla ochrony dziedzictwa skłoniło niedawno Fundację do rozpoczęcia programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”, który będzie realizowany w polskich szkołach. Zdaniem członków jury projekt realizowany przez szkołę umożliwia Polsce rozliczenie się z własną przeszłością i stanowi ważne narzędzie w budowaniu nowej tożsamości oraz pełnego obywatelstwa. Dla jury ważne jest także to, że dzięki projektowi historia i pamięć przywracane są społeczeństwu. Zastosowane metody mają charakter prawdziwe międzykulturowy, a sam projekt, ze względu na jego strukturę, może być realizowany także w innych szkołach.

Za przygotowany projekt placówka otrzymała nagrodę w wysokości 8250 euro.

Przedszkole gminne “Na środku świata”, Nowiny Wielkie, Witnica

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki współpracy z przedszkolami w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce, przedszkole działające w społeczności (w większości przesiedleńcy z kresów wschodnich z czasów przedwojennej Polski – dziś należących do Ukrainy) realizuje projekty (w większości poprzez pisanie bajek), których celem jest poruszanie kwestii różnorodności, tożsamości i rozwijanie umiejętności komunikacji z rówieśnikami i osobami dorosłymi.

Placówka porusza kwestie różnorodności zarówno w trakcie zajęć jak i poza nimi. Każdy realizowany przez placówkę projekt jest narzędziem integracji lokalnej społeczności, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej, a także „międzypokoleniowej”.

Za przygotowany projekt placówka otrzymała nagrodę w wysokości 4125 euro.

Gimnazjum Społeczne nr 20, Warszawa

[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjum należy do niepublicznego zespołu szkół im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji „Bednarska”. Uczniowie przyjmowani są do szkoły na podstawie wyników z egzaminu i pochodzą z rodzin wykształconych. Jednak szkoła rezerwuje również miejsca dla dzieci uchodźców, dzieci z domów dziecka oraz dzieci niepełnosprawnych. Proces kształcenia oparty jest na współpracy uczniów, ich rodziców i nauczycieli w ramach instytucji tworzących szkolny system demokracji.

Jury wysoko ocenia założenia tej elitarnej szkoły. Zdaniem członków jury szkoła spełnia wszystkie kryteria przyznania Nagrody Fundacji Evens, a jej strategia może służyć za wzór.

Placówka otrzymała nagrodę w wysokości 4125 euro

Gratulując jubileuszu 10-lecia działalności Fundacji Evens Maria Kaczyńska powiedziała:

"(...) Skupiajmy się na tym co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli. I dlatego tak cenny jest ten konkurs. Młodzież wychowywana w takim duchu zawsze będzie otwarta na innych. Gratuluję zwycięstwa wszystkim tegorocznym laureatom Nagrody „Nauczanie w różnorodności 2007” z Francji, Belgii i Polski. Jest ono bowiem najlepszym świadectwem, że kraje te dokładają ogromnych starań, by kontynuować wielowiekową tradycję otwartości, a kolejne pokolenia wychowywać w duchu tolerancji.

Fundacji Evens najserdeczniej gratuluję jubileuszu 10.lecia i życzę następnych wielu, wielu lat wspaniałej działalności. Osobiście dziękuję też, tu w Paryżu, pani prezes Corinne Evens za zainteresowanie Polską i wsparcie projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polski.(...)".

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]