Przejdź do zawartości

2007-11-19: USA chcą zniesienia stanu wyjątkowego w Pakistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 listopada 2007
Pakistan

Stany Zjednoczone naciskają na władze Pakistanu, aby zniosły stan wyjątkowy, który panuje tam od dwóch tygodni.

Specjalny wysłannik rządu USA John Negroponte, który przyjechał z wizytą do Pakistanu mówił, że "stanu wyjątkowego w Pakistanie nie da się pogodzić z wolnymi, uczciwymi wyborami”.

Dodał, że "z zadowoleniem powitaliśmy oświadczenie Perveza Musharrafa, że wybory odbędą się w styczniu. To samo zobowiązanie prezydent powtórzył mi wczoraj w formie kategorycznej. Zapowiedział także, że ustąpi ze swych stanowisk wojskowych i przejdzie w stan spoczynku jeszcze przed rozpoczęciem drugiej kadencji prezydenckiej, przy czym my naciskamy, aby uczynił to możliwie jak najszybciej”.

Stwierdził on, że zarówno prezydent Pervez Musharraf, jak i była premier Benazir Bhutto powinni wznowić negocjacje polityczne, ponieważ spowoduje to zmniejszenie napięcia wśród społeczeństwa.

Natomiast wczorajszy The New York Times na swojej stronie internetowej umieścił artykuł mówiący o tym, że Stany Zjednoczone pomagają Pakistanowi w zabezpieczeniu broni jądrowej. Wg autorów artykułu na ten cel przeznaczono już ponad 100 milionów dolarów.

Jak podają źródła gazety, USA zorganizowało tajny program wspierający zabezpieczenie broni jądrowej, którą dysponuje Pakistan. Pieniądze przechodziły do Pakistanu przez liczne, tajne programy finansowane z budżetu federalnego. Celem tego programu było m. in. wykształcenie Pakistańczyków w kwestii bezpieczeństwa instalacji jądrowych. Swoje wsparcie USA argumentuje tym, że nie chciało, aby groźna broń dostała sie w ręce terrorystów.

Zgodnie ze słowami prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa broń "jest pod całkowitą kontrolą", zgodnie z obowiązującymi w tym kraju od 2000 roku rygorystycznymi środkami bezpieczeństwa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]